Ministr Výborný: Letošní sklizeň v ČR bude průměrná, možná lehce nadprůměrná

Letošní sklizeň obilovin v Česku bude průměrná, možná lehce nadprůměrná. Domácí spotřebu, která se pohybuje kolem pěti milionů tun, svým objemem bez problémů pokryje, řekl na briefingu k zahájení žní v Žíšově na Kutnohorsku ministr zemědělství Marek Výborný.

Poukázal na to, že letošní sklizeň začala díky přírodě zhruba o týden dříve než loni. První sklizená pole jsou na jižní Moravě, jak to bývá obvyklé vzhledem ke klimatickým podmínkám. Například v okolí Pohořelic vyjeli zemědělci na pole už před týdnem.

klady pšenice

Průměrná až nadprůměrná sklizeň

"Podle prvních dat to vypadá, že sklizeň v České republice bude průměrná, možná dokonce lehce nadprůměrná. Bude se to hodně odvíjet od jednotlivých lokalit a případně také od poškození ploch, ať už květnovými dešti nebo případně mrazy, které nás potkaly v polovině dubna," uvedl Výborný. Připomněl, že už v březnu byly výrazně teplé dny a pak přišlo období chladnější a výraznější vláhy. "To všechno se samozřejmě promítá i do úrovně kvality sklizně," dodal ministr.

Česká republika je v případě obilovin podle Výborného více než soběstačná, a to ze 165 procent. Z obvyklé celkové úrody zhruba osm milionů tun po dodatečném započtení kukuřice a ostatních obilovin se každoročně přibližně tři až 3,5 milionu tuny vyveze do zahraničí. Pšenice se vyprodukuje kolem pěti milionů tun. Tuzemská spotřeba obilovin v dlouhodobém průměru činí 4,8 až 5,5 milionu tuny.

Pokles ploch

Výborný upozornil na pokles osevních ploch u většiny druhů základních obilovin i řepky olejky. Zhruba o devět procent klesly plochy seté ozimou řepkou. Podobné je to u pšenice a částečně u ječmene. Naopak se meziročně zvýší plocha osetá žitem a triticale. Podle ministra je to důsledek stabilizace živočišné výroby, protože jde o obiloviny používané do krmných směsí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down