Ministr zemědělství chce, aby biopotraviny nabízely i školy a nemocnice

Počet výrobců biopotravin letos do konce srpna vzrostl o šest procent na 645 výrobců. Ekologických zemědělců přibylo 141 na současných 4412. Ministr zemědělství Marian Jurečka na dnešní tiskové konferenci řekl, že požádal všechny hejtmany, aby zvážili podporu zařazování biopotravin a regionálních potravin na jídelníčky kraji zřizovaných škol a školek. Oslovil i ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny se žádostí, aby využívaly biostravu v nemocnicích.

Biopotraviny nejsou podle Jurečky paušálně dražší než konvenční jídlo. Lidé podle ministra nakupují automobily nebo oblečení podle kvality, stejně tak by měli postupovat při výběru potravin. U biovýrobků je pak podle něj i velká přidaná hodnota v ochraně zemědělské půdy.

Stát letos poprvé podpořil propagaci biopotravin a Státní zemědělský intervenční fond na ni vypsal tendr za 30 milionů korun. Manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková doufá, že nepůjde o pouze jednoletý pokus. Jurečka podle svých slov nechce, aby šlo o "výkřik do tmy". "Ale nevím, jestli budoucí vedení ministerstva bude mít podporu biozemědělství a bioprodukce mezi svými prioritami," dodal.

Vláda předloni odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. Počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Tohoto podílu měla přitom ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již předloni. Podle ekologů je nový plán málo ambiciózní, hlavně ve zvyšování podílu půdy, na které se hospodaří v ekologickém režimu. Ta v ČR v loni zabírala 12 procent z celkového půdního fondu, předloni šlo o 11,8 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down