22.01.2007 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr zemědělství chce prosadit zrychlení těžby v poničených lesích

Kvůli r polomům po větrné smršti navrhne ministr zemědělství Petr Gandalovič vládě, aby povolila zrychlený režim těžby dřeva. S mimořádnou částkou na likvidaci ale Gandalovič nepočítá. Řekl to včera novinářům po svém návratu z inspekční cesty.

Vichřice ve státních lesích poničila podle ministra zhruba pět milionů metrů krychlových dřeva, což je přes 70 procent ročního objemu těžby, tedy v tržbách odhadem přes šest miliard korun.
"I z kalamitního dřeva mají LČR výnos, i když nižší než při plánované těžbě," řekl mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd. Dodal, že finanční dopad kalamity bude podnik schopen vyčíslit po sečtení a vyhodnocení dat ze všech postižených regionů. LČR za prvních devět měsíců loňského roku zvýšily hrubý zisk meziročně o 51 procent na 1,7 miliardy korun. Výkony podniku vzrostly o 48 procent na 6,9 miliardy korun.
Situace v lesích je těžší kvůli problémům se smlouvami s těžařskými společnostmi. "Se smlouvami je v jednotlivých oblastech krize. Tam, kde je kalamita největší, musíme postupovat zrychleným řízením," uvedl. I při použití případného zkráceného řízení pro veřejné zakázky ovšem zaberou tendry řádově dva až tři týdny.
Situaci v poničených lesích by mohlo zhoršit silné sněžení, které meteorologové předpovídají na nadcházející dny. "Mnoho z polovyvrácených stromů by mohlo ještě padnout pod tíhou sněhu. Hrozí i velké poškození z námrazy," řekl Vyšohlíd.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down