10.04.2007 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr zemědělství je proti novele zákona o vinohradnictví a vinařství

Ministr zemědělství Petr Gandalovič nepodpoří při jednání vlády poslanecký návrh novely zákona o vinohradnictví a vinařství, která by měla změnit návratnou podporu poskytovanou Vinařským fondem na nenávratnou. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí MZe Táňa Králová.

Skupina převážně sociálně demokratických poslanců se touto cestou snaží podle Králové upravit podmínky poskytování pomoci na výsadbu a obnovu vinic před naším vstupem do Evropské unie.
„Tato dodatečná změna podmínek by byla nespravedlivá vůči těm, kteří se rozhodli při výsadbě a obnově vinic využít druhý způsob pomoci, tedy nenávratné dotace od ministerstva zemědělství,“ uvedl ministr. Nesdílí názor předkladatelů, že návrh novely odstraňuje nerovnost mezi vinohradníky, kteří čerpali dvě různé formy pomoci. „Každý se mohl svobodně rozhodnout, jaký způsob využije. Všichni předem znali podmínky podpor, včetně skutečnosti, že část prostředků vyplacených z Vinařského fondu budou muset vrátit,“ doplnil ministr Gandalovič.
Zmínil také další významný argument, proč nepodpoří poslanecký návrh. „Pro tak významnou změnu pravidel v poskytování pomoci bychom museli mít souhlas Evropské komise. Nepředpokládám, že bychom s naší žádostí byli úspěšní,“ řekl ministr. V případě, že by Česká republika vinařům půjčky odpustila a Evropská komise tento krok označila za nepovolenou veřejnou pomoc, museli by příjemci podporu vrátit i s příslušnými sankcemi.
Ministr připomíná také dopady poslaneckého návrhu na státní rozpočet. Jednak by se mu nevrátilo téměř 225 milionů korun půjčených Vinařskému fondu, navíc stejnou částku by tomuto fondu muselo zaplatit ministerstvo zemědělství následující rok po účinnosti předkládané novely zákona.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down