14.07.2008 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr zemědělství navštívil Belgii

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes jedná v rámci jednodenní pracovní návštěvy Belgie s předsedou vlámského regionu Kris Peetersem o posílení vzájemné spolupráce v agrárním sektoru. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček.

K hlavním bodům jednání patřil Health Check, priority českého předsednictví EU a srovnání názorů a pozic obou zemí v živé agendě Rady.
„Spolupráce mezi Českou republikou a Belgií nabízí mnoho podnikatelských příležitostí zejména pro malé a střední firmy především v potravinářství. Belgie patří mezi 12 nejvýznamnějších partnerů ČR v agrárním obchodu uvnitř EU,“ uvedl Gandalovič.
Obrat agrárního obchodu s Belgií podle ministra v loňském roce dosáhl hodnoty 4,63 mld. korun a v meziročním srovnání tak vzrostl o 13,6 procenta. Dovoz, který od roku 2004 nepřetržitě vzrůstá, zaznamenal i v roce 2007 poměrně výrazný nárůst (o 16,6 % oproti roku 2006) a dosáhl hodnoty 3,37 mld. korun. Vývoz do Belgie, který s výjimkou roku 2004 dlouhodobě klesal, zaznamenal v loňském roce nárůst o 6 %.
Ministr Gandalovič v rámci jednání také představil priority českého předsednictví a zároveň zjišťoval pozici svých hostitelů.
„Pro Českou republiku jako pro zemi, která se ujme za půl roku předsednictví EU, je důležité znát pozice svých partnerů k reformě zemědělské politiky. Návštěvou Vlámska jsme měli možnost seznámit se s názory kolegů nejen na národní úrovni, ale také na úrovni regionů,“ vysvětlil Gandalovič.
ČR se v rámci předsednictví bude soustředit na několik témat, prvním bude komplexní revize rozpočtu zaměřená na všechny aspekty výdajů EU, včetně výdajů určených pro Společnou zemědělskou politiku. Dalšími tématy bude budoucnost přímých plateb, rozvoj venkova, vymezení méně příznivých (LFA) oblastí a politika kvality zemědělských produktů a potravin.
„Chtěli bychom rozvíjet spolupráci v oblasti šlechtění a plemenářské práce v chovu skotu a ovcí. Máme také zájem o informace v oblasti systému podpůrných opatření v Belgii v rezortu zemědělství pro případné využití v našich podmínkách,“ vysvětlil Gandalovič.
V rámci pracovní návštěvy bude dnes ministr jednat rovněž s belgickou federální ministryní ekonomiky, samostatně podnikajících a zemědělství Sabine Laruelle a s valonským ministrem zemědělství Benoît Lutgenem. Česká delegace navštíví také nejmodernější belgickou zeleninovou burzu v St-Katelijne-Waver u Mechelenu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down