Ministr zemědělství se vyjádřil proti zdanění tichých vín

Proti zdanění tichých vín se vyjádřil ministr zemědělství Zdeněk Nekula na prvním celostátním vinařském kongresu, který se uskutečnil včera ve Valticích. Rovněž připomněl, že v následujících pěti letech budou moci vinaři využít dotace na modernizaci asi 625 milionů korun. Prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad ocenil účast politiků a požádal je mimo jiné o podporu při vyjednávání s obchodními řetězci. V současnosti v ČR platí nulová spotřební daň na tiché víno. Úvahy o zavedení daně objevují vždy v souvislosti s napjatým státním rozpočtem.

Premiér Petr Fiala uvedl, že si uvědomuje význam oboru pro celou Českou republiku i to, že je na něj navázána řada dalších sektorů. "Je mi jasné, že současná situace není pro vinaře nijak jednoduchá, potýkáte se s následky opatření proti covidu i nedostatkem některého materiálu, ať už jde o sklo nebo o korek. Chceme vinaře podpořit a posílit jejich konkurenceschopnost, chceme jim usnadnit investice do modernizace technologií," uvedl. Podle Nekuly covidové roky ukázaly, jak velký přesah do dalších oborů vinařství má - když bylo komplikované cestovat do zahraničí, právě vinařské oblasti lákaly nejvíce tuzemských turistů. Prezident pořádajícího Svazu vinařů poukázal na to, že celý proces podpory vinařského oboru vyžaduje spolupráci s legislativci i úředníky napříč státní správou. Jako příklad lze podle něj zmínit obrovský tlak dovozových produktů na místní potravinářství i vinařství ze strany obchodních řetězců. "Tam je důležitý dialog, vyjednávání a toho z našich pozic nedokážeme dosáhnout, tam potřebujeme pomoc politiků, aby byli mediátorem nebo partnerem, který všechny strany přivede k jednacímu stolu," řekl Chlad. Dodal, že vinaři by se neměli zaměřovat pouze na vyšší kategorie dražších vín, ale měli by část svých hroznů vyčlenit i pro vína nižší cenové skupiny, která tvoří podstatnou část prodejů v supermarketech. Podle něj cílem prvního celostátního vinařského kongresu je formulování témat pro budoucnost oboru i hlavních směrů a způsobů řešení. Pořádal jej Svaz vinařů ve spolupráci s Národním vinařským centrem a Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně.*

Vinařského kongresu se zúčastnil i premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala přednesl také svůj příspěvek

Na historicky prvním Vinařském kongresu vystoupil i ministr zemědělství Zdeněk Nekula

ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Vinařský kongres se uskutečnil ve Valticích

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down