Ministr zemědělství Jaroslav Palas doufá, že chystaná reforma cukerního režimu Evropské unie ještě dozná změn. Ministr to řekl po svém pondělním jednání s komisařkou pro zemědělství Mariann Fischerovou-Bölovou.
"Jsem přesvědčen, že se nám podaří uhájit kvótu pro domácí spotřebu na takové úrovni, abychom se nestali dovozovou zemí. Jsem přesvědčen, že se nám to povede," řekl Palas, který se dnes v Bruselu zúčastnil jednání se svými protějšky z EU. Komisařce předal propočty a tabulky, z nichž vyplývá, že zamýšlená reforma by zvýhodnila šest "starých" členských zemí, jejichž vývozní kvóty byly vypočítány jinou metodou než u desítky "nováčků". Zamýšlené zkrácení kvót by tak u zmíněné šestice postihlo pouze nadprodukci určenou pro export, ale postihlo by českou soběstačnost v cukru. Palas rovněž upozornil, že ČR by nemohla využít kompenzace v podobě výroby izoglukózy z kukuřice, a požadoval právo veta při převodu kvót mezi jednotlivými státy. Palas nicméně připustil, že o cukerné reformě se ještě povedou "desítky jednání", než se dospěje k nové podobě cukerného režimu, nejspíše v roce 2006.
Do výsledku nepochybně promluví, zřejmě v dubnu, verdikt Světové obchodní organizace, řešící stížnosti na stávající režim EU. Návrh reformy, podaný ještě předchozí Evropskou komisí, počítá se snížením zaručených výkupních cen cukru o 30 procent a cukrové řepy skoro o 40 procent, jakož i seškrtáním výrobních kvót ze stávajících 17,4 milionu tun.