19.06.2014 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr zvažuje snížení daně z piva

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvažuje, že navrhne snížení spotřební daně z piva. Podle Jurečky zvýšení daně v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09), snížilo její výběr a celkovou produkci piva v ČR. Jurečka to dnes uvedl na Twitteru. Kalousek se však ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně jako ministr navrhoval nebo že by pro něj jako poslanec hlasoval.

    "Jen dodám, že výše spotřební daně nemá až tak zásadní vliv na spotřebu v ČR, ta je stále dlouhodobě vysoká, ale především na výběr daně," uvedl ministr na sociální síti.
Ministerstvo financí Jurečkův záměr příliš nekomentovalo, upozornilo pouze na riziko výpadku příjmů státního rozpočtu. "O takovém návrhu nám není nic známo, znamenal by snížení příjmů státního rozpočtu," reagoval na Jurečkův výrok mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Kalousek se ale dnes ve sněmovně při odpoledních interpelacích před poslanci ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně z piva prosazoval. "Nicméně dovolte, abych vás seznámil při této příležitosti s objektivní ověřitelnou skutečností, že ministr financí Kalousek ani poslanec Kalousek nikdy nenavrhoval zvýšení spotřební daně na pivo, nikdy pro to ani nehlasoval," prohlásil. "Neříkám to snad proto, abych cítil zapotřebí dementovat každou pitomost, kterou řekne pan ministr Jurečka," dodal. Jurečkovo tvrzení označil za bezprecedentní lež spojenou s osobním útokem. "Znovu opakuji: naivní pasáček vepřů, Božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní, daně opravdu nespadají podle kompetenčního zákona do portfolia ministra zemědělství," dodal.
České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, pivovarníci vyvezli meziročně o devět procent piva více. Tuzemský pivní trh mírně roste od roku 2011.
Spotřební daň z piva od ledna 2010 nezvyšoval Kalousek, ale šéf financí úřednické vlády Jana Fischera Eduard Janota. V letech 2009 a 2010 se produkce pivovarů propadla v součtu téměř o 15 procent. Kromě ekonomické krize pivovarníci pokles dávali za vinu právě zvýšení spotřební daně zhruba o 50 haléřů na půllitr. Většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu. Výroba členů pivovarského svazu, zahrnujících zhruba 90 procent domácí produkce piva, v roce 2010 klesla meziročně o osm procent.
Podle údajů ministerstva financí stát loni na spotřební dani z piva vybral 4,5 miliardy korun, o 200 milionů Kč méně než v roce 2012.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down