Ministra Nekulu má nahradit Výborný

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) oznámil, že ke konci června odchází z funkce ministra zemědělství. Zdůvodnil to tím, že v posledních týdnech necítil podporu vedení lidové strany. Předsednictvo KDU-ČSL navrhlo do čela ministerstva šéfa poslaneckého klubu Marka Výborného, nominaci musí ještě potvrdit širší vedení strany, řekl novinářům předseda lidovců Marian Jurečka.

Jurečka uvedl, že o výměně mluvil s premiérem Petrem Fialou (ODS). Rád by, aby prezident Petr Pavel jmenoval Výborného ministrem od 1. července. Fiala má naplánované pravidelné jednání s prezidentem na čtvrteční odpoledne. Výborný řekl, že je připraven funkci přijmout, pokud jeho nominaci potvrdí příští týden celostátní výbor lidovců. Nekula řekl, že se ve funkci ministra zemědělství snažil dělat kroky, které zajistí dobrou budoucnost pro českou krajinu, přestože nejsou vždy populární. "Potřeboval jsem cítit silnou podporu z vedení strany, které se mi v posledních měsících nedostávalo," podotkl Nekula. Blíže se k podpoře ve straně vyjadřovat nechtěl. Jurečka novinářům řekl, že předsednictvo strany podpořilo na ministra zemědělství Výborného. Podle něj má jako bývalý předseda strany a současný šéf poslaneckého klubu respekt u politických kolegů. Má tedy dobré předpoklady, aby mohl ministerskou funkci zastávat do konce volebního období.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down