Ministři chtějí nové poplatky za vynětí půdy

Ministři zemědělství a životního prostředí Ivan Fuksa a Pavel Drobil se dohodli, že předloží sněmovně nový zákon o ochraně půdy a zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. Změnit se má základní princip výměry poplatků, nejvyšší poplatky mají nově odvádět žadatelé o půdu v okolí velkých měst a dálnic, naopak snížit se mají poplatky za půdu v regionech. Zvýšení poplatků za vyjímání zemědělské půdy z fondu má ročně přinést rozpočtu státu a obcí až jednu miliardu korun navíc, nyní se vybírají tři až čtyři miliardy.

Nová podoba poplatků by podle Fuksy měla motivovat investory jít se svými záměry dál od velkých měst, využívat vnitřní prostory obcí a opuštěné průmyslové areály. Zákon by měl také pomoci přinést nová pracovní místa na venkov. Účelem zákona je ochraňovat zemědělský půdní fond a zároveň motivovat investoři k tomu, aby šli dál do regionů. Jde o formu podpory venkova, dodal.

Drobil počítá s tím, že zvýšení poplatků za zemědělskou půdu bude znamenat významný zásah do rozpočtů investorů do solární energetiky a odradí je od stavění fotovoltaických panelů v polích.
Návrh podle Fuksy zatím není propočítán na ceny za jednotlivé hektary, autoři záměru nyní hledají míru zvýšení v jednotlivých typech lokalit tak, aby znamenala splnění všech očekávání.
Každý den zmizí v Česku pod novou zástavbou pět hektarů půdy. Ekologové zvlášť upozorňují na nesystémovou zástavbu v okolí měst. Nové zákony mají podle ministrů hlídat půdu jako strategickou komoditu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *