Ministři EU mají svůj návrh krácení plateb

Změny ve společné zemědělské politice, na kterých by se pravděpodobně měli příští týden shodnout evropští ministři zemědělství, se dotýkají i návrhu na krácení přímých plateb. V jejich návrhu se uvažuje o dvou možnostech. Podle první by šlo o výrazně menší krácení dotací, než navrhuje Evropská komise. Druhou možností je úplné zrušení tohoto mechanismu. Podle jejich přístupu by to znamenalo, že by dotace nebyly kráceny tak, jak Evropská unie dříve plánovala.

Jak vyplývá ze stále aktuálního návrhu Evropské komise, mají být zemědělcům, kteří získají přes 5000 eur, což je asi 125 000 Kč na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent. Tyto peníze by se přesunuly do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Podíl peněz na rozvoj venkova chce komise postupně zvyšovat až na třináct procent v roce 2012.
Dodatečná snížení by měla platit pro větší zemědělské farmy, o tři procenta u farem dostávajících více než 100 000 eur, což je asi 2,5 milionu korun, o šest procent u zemědělských podniků získávajících nad 200 000 eur, tedy asi pět milionů korun a o devět procent u farem, které dostávají dotace nad 300 000 eur, v přepočtu asi 7,5 milionu korun. České republiky by se škrty dotkly od roku 2012, česká vláda ale s nimi nesouhlasí stejně jako vlády řady dalších států. Českému ministerstvu zemědělství se nelíbí, že krácení přímých plateb je odvozené od velikosti farem. To je v případě České republiky problém, protože kvůli násilné kolektivizaci v minulosti velké zemědělské podniky tvoří více než devadesát procent českého zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *