21.06.2013 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři EU se neshodli na regulaci tabáku

Ministři zdravotnictví Evropské unie se zatím neshodli, do jaké míry chtějí regulovat tabákové výrobky ve snaze o omezení počtu kuřáků. Ve skupině zemí, která se staví proti navrhovaným omezením, je i Česká republika.

Ministři jednají o návrhu Evropské komise, aby 75 procent obalu krabičky tvořilo varování před následky kouření. Podle kompromisního návrhu irského předsednictví má varování zabírat jen 70 procent plochy. Stejně tak předsednictví odmítlo návrh komise na zákaz cigaret "slim". Naopak podporuje zákaz prodeje cigaret s příchutí, například mentolu nebo vanilky.
Českou republiku zastupuje na setkání ministrů zdravotnictví náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková. Celou záležitost má totiž v ČR na starosti ministerstvo zemědělství.
Hospodářské noviny dnes uvedly, že český ministr zdravotnictví Leoš Heger napsal svému irskému kolegovi Jamesi Reillymu dopis, v němž svou neúčast vysvětluje. "Osobně si uvědomuji, jak může být další regulace tabákových výrobků pro evropské občany přínosná, vláda České republiky však rozhodla jinak. Mrzí mě to, jednání, na které mě zvete, se ale v souvislosti s tím nezúčastním," napsal podle HN Heger.
Česká zástupkyně v debatě zmínila obavy z ekonomických dopadů navrhované regulace, která by mohla vést ke ztrátě pracovních míst. Podle ní Česká republika nemůže v nynější podobě návrh irského předsednictví podpořit. Ocenila zrušení zákazu cigaret "slim", ale jinak měla výhrady prakticky ke všem položkám, včetně toho, že tabákové firmy by nemohly inzerovat potenciálně nižší škodlivost některých tabákových výrobků.
Ministři by měli dnes dohodnout společný postoj členských států, aby příští předsednictví mohlo začít vyjednávat s Evropským parlamentem. Irský ministr Reilly dnes zdůraznil, že požadavky europoslanců jsou ještě důraznější, než je již tak zředěný návrh Evropské komise.
K odpůrcům navrhovaných omezení tabákových výrobků patří i Bulharsko, Slovensko, Portugalsko, Maďarsko, Rumunsko, Řecko a Polsko. Výhrady dalo najevo i Německo. Reilly proto oznámil, že přijde s dalším kompromisním návrhem, o kterém se začne ještě dnes opět jednat.
Podle Evropské komise zemře každý rok v Evropské unii na následky kouření 700.000 lidí. Proti navrhované regulaci důrazně vystupují tabákové firmy, včetně společnosti Philip Morris v České republice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down