18.07.2006 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři jednali o reformě vína

Radikální reformu evropského vinohradnictví a vinařství měla dnes na programu rada ministrů zemědělství členských států EU. Cílem reformy je ozdravit evropský trh s vínem a vyrovnat poptávku s nabídkou. Nejcitlivější z celého pplánu Evropské komise je patrně dobrovolná likvidace 400 000 z 3,4 milionu hektarů vinic v EU. Za to by měli být zemědělci odškodněni kompenzacemi ve výši 2,4 miliardy eur (68 miliard Kč) v pěti letech po startu reformy.

To by mělo ulevit od nadprodukce 15 milionů hektolitrů vína ročně (cca 8,4 procenta produkce). Skončit by také měla "krizová destilace" přebytků vína na líh, která bere velký podíl z téměř 1,3 miliardy eur unijních dotací pro vinaře. Proti navržené podobě reformy byly hlavně vinařské země, jako je Francie, Španělsko a Itálie, na které připadají čtyři pětiny evropské produkce. Další země, třeba Portugalsko, požadovaly zase navýšit kompenzace pro slabší výrobce, kteří se rozhodnou opustit sektor, anebo volaly po ochraně před dovozem surovin pro výrobu vína z třetích zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down