06.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři unie budou diskutovat o GM plodinách

Ministři zemí Evropské unie se budou v nejbližší době zabývat pěstováním geneticky modifikovaných (GM) plodin. Evropská komise totiž žádá obnovení debaty o svém návrhu z roku 2010, který by v případě schválení státům Evropské unie umožnil rozhodovat o případném zákazu pěstování GM plodin na svém území. Souhlas s ním už vyslovil Evropský parlament.

Komise také vyhoví letošnímu rozhodnutí jednoho z evropských soudů a pošle zemím ke schválení i návrh z roku 2001 na povolení pěstovat v Evropské unii kukuřici odolnou proti hmyzu, kterou vyvinuly americké firmy DuPont a Dow Chemical. Druhý nejvyšší evropský soud před měsícem komisi obvinil, že v této věci zdlouhavě prodlužuje schvalovací proces.
Podle novely by o případném zákazu geneticky upravených rostlin rozhodovaly členské země. Nyní, a to je také případ žádosti z roku 2001 na povolení modifikované kukuřice, je využívání GM plodin povolováno případ od případu na základě žádosti firmy. Členské země, jejichž názory na modifikované plodiny se dlouhodobě liší, mají také v této proceduře silné slovo. Pokud se ministři neshodnou, komise musí podle pravidel platných pro tento případ plodinu povolit.

V Evropě o geneticky modifikované plodiny není velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl. V současnosti se v Evropské unii pěstuje pouze kukuřice odolná vůči hmyzu, kterou vyvinula americká společnost Monsanto a která byla schválena v roce 1998. Pěstuje se na rozloze zhruba 100 000 hektarů, a to hlavně ve Španělsku, dále v Portugalsku, České republice asi na 3000 hektarů, Rumunsku a na Slovensku. V osmi zemích Evropské unie je pěstování zakázáno. Jsou to Rakousko, Bulharsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Polsko a Lucembursko. Ve Francii platil zákaz do srpna.

Geneticky modifikované plodiny se pěstují hlavně v Severní a Jižní Americe a v části Asie. Loni se tyto plodiny pěstovaly po celém světě na ploše 170 milionů hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down