Ministři zemědělství budou jednat o připojení k EU

O rozšíření Evropské unie v souvislosti se zemědělstvím bude jednat fórum ministrů zemědělství, které dnes začne na chorvatském souostroví Brijuni. Resortní představitelé kandidátských i některých členských zemí si vymění zkušenosti a názory na rozšíření unie v sektoru zemědělství. Informoval o tom Hugo Roldán z ministerstva zemědělství. ČR bude zastupovat ministr zemědělství Jan Fencl.

Fencl bude podle Roldána ve svém vystoupení mimo jiné hovořit o odmítavém postoji ČR k návrhu Evropské komise, který se týká zemědělských podpor z EU pro nové členy, a zmíní případné důsledky návrhu pro český agrární sektor. Komise předpokládá pro zemědělce v kandidátských zemích po vstupu pouze čtvrtinové přímé platby a jejich navyšování na 100procentní úroveň během desetiletého přechodného období. Přímé platby jsou hlavní formou evropských zemědělských podpor. Návrh EK podrobili kritice i
další kandidátské země.
Ministr se bude ve svém vystoupení dále zabývat vztahem ČR k evropskému modelu zemědělství či problematikou nákupu půdy v tuzemsku a nutností přechodného období pro nabývání půdy zahraničními osobami po vstupu ČR do unie.
Fencl by se měl v Chorvatsku také sejít k bilaterálnímu
jednání se slovinským resortním protějškem Francem Butem. Tématem jednání bude například možnost spolupráce v zemědělském výzkumu a vzdělávání, lesnictví, veterinární a fytosanitární oblasti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *