21.11.2006 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři zemědělství EU se shodují na podpoře obnovitelných zdrojů

Ministři z nových členských zemí EU prosadili na jednání Rady ministrů zemědělství EU požadavek, který iniciovala i Česká republika, a sice finančně podpořit pěstování plodin pro energetické účely ve všech státech EU, bez ohledu na systém podpor, uplatňovaný v jednotlivých zemích. Agroweb o tom informovala ministryně zemědělství Milena Vicenová, která se jednání účastnila.

Podle tiskové mluvčí MZe Táni Králové byl odlišný dotační systém dosud překážkou využívání peněz z EU na podporu pěstitelům energetických plodin. Ministři EU se shodli na tom, že do konce letošního roku schválí návrh Evropské komise a od 1. ledna 2007 začne platit novela nařízení Rady č. 1782/2003, jež přiznává finanční podporu ve výši 45 eur na hektar těm zemědělcům i z nových členských zemí, kteří budou pěstovat energetické plodiny a na jejich odbyt budou mít uzavřené smlouvy s odběrateli. Podpora se bude týkat pěstování například řepky olejné, cukrovky a různých energetických bylin.
V souvislosti s požadavky nových členských zemí chce Rada ministrů navíc schválit rozšíření plochy pro přiznání této podpory o 0,5 milionu hektarů až na dva miliony hektarů pro celou EU-25. Rozdělení této plochy mezi jednotlivé státy bude záležet na využívání podpory.
Zmíněné nařízení má také zavést možnost poskytnout 50procentní podporu z národního rozpočtu na založení rychle rostoucích dřevin pro energetické účely.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down