17.12.2007 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři zemědělství odmítli strop plateb

Ministři zemědělství rozšířené V4 odmítli v pátek jako diskriminační opatření strop plateb a limity odvozené od velikosti zemědělských podniků a v komentářích k health checku, tzv. zdravotní prohlídce společné zemědělské politiky EU, se shodli v otázce odstranění historických nesrovnalostí. Agroweb o tom po jednání informoval ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič.

Jako pozitivní vedoucí jednotlivých delegací vnímají zachování zjednodušeného schématu platby na plochu, tzv. SAPS pro nové členské státy až do roku 2013. Maďarsko informovalo, že v roce 2009 přejde na systém plateb na farmu, tj. systém, který v současné době uplatňují země EU-15, Slovinsko a Malta.
Všechny zúčastněné země také vítají navýšení mléčných kvót o minimálně dvě procenta a podporují další navyšování v návaznosti na vývoj situace na trhu. „Řešili jsme také otázku intervenčních opatření, která se dotýkají zejména obilovin. Intervence by měly obecně sloužit pro účely potravinové bezpečnosti EU, ale jejich konkrétní podobu je třeba dořešit při zohlednění toho, co se již ukázalo jako funkční,“ uvedl Gandalovič. I na jednání k tomuto tématu došlo ke shodě v otázce vytvoření pracovní skupiny ke koordinaci pozic k reformě SZP, případně rozšířené o další menší státy EU s obdobnými podmínkami a zájmy.
V diskuzi k reformě společného trhu s vínem se Česká a Slovenská republika cítí nejvíce znevýhodněny při výpočtu tzv. národních obálek, tedy finančního objemu, který EK stanovila jednotlivým členským státům na restrukturalizaci vinic. „Všechny delegace odmítly historický princip rozdělení národních obálek a upřednostnily výpočet na základě výměry a výnosu vinic. Nesouhlasily také s výší povinných výdajů na propagaci ve třetích zemích,“ vysvětlil Gandalovič. Shoda panuje i v bodě zachování doslazování sacharózou. V otázce označování vín země V4 a Rumunsko podporují zachování stávajícího systému v maximální možné míře.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down