13.11.2006 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři zemědělství zemí Visegrádské čtyřky chtějí postupovat společně

Země Visegrádské čtyřky chtějí sladit postoje při jednáních o dalším směřování společné zemědělské politiky Evropské unie (SZP) po roce 2013. Jak informovala mluvčí MZe Táňa Králová, návrh, aby se ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko dohodly na společné pozici k reformě SZP, přednesla svým protějškům minulý týden ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Další vývoj SZP bude totiž jednou z hlavních otázek, která se bude řešit během českého předsednictví v EU. Od ledna příštího roku začne na vytváření společné visegrádské pozice pracovat expertní skupina. Zástupci všech čtyř zemí deklarovali také zájem prodloužit platnost systému jednotných plateb na plochu do konce roku 2010, a shodli se i na tom, že dokud se přímé platby zemědělcům v těchto státech nedostanou na sto procent úrovně v původních členských zemích, neměla by zde unie vyžadovat ani uplatňování zásad cross-compliance jako podmínku pro poskytování přímých plateb.
Ministři zemědělství ČR, Slovenska a Maďarska se také dohodli, že budou společně hledat cesty, jak zmírnit důsledky rozhodnutí společnosti Eastern Sugar ukončit výrobu cukru v těchto třech zemích. „Analyzujeme možnosti, zda by alespoň část kvóty mohla v těchto státech zůstat. Pro zemědělce také budeme chtít vyšší odškodnění než navrhovaných 12,5 procenta z restrukturalizační podpory 730 eur za tunu cukru,“ upřesnila ministryně Vicenová.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down