23.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři zemědělství zpřísnili podmínky pro přepravu zvířat po Evropě

Ministři zemědělství Evropské unie se v pondělí shodli na souboru nových opatření, která by měla podstatně zlepšit podmínky jatečných a chovných zvířat při přepravě na kratší vzdálenosti i při přepravě trvající déle než osm hodin. Podmínky přepravy a zodpovědnost za ni budou v EU napříště sladěny zvláštním předpisem.

Podle tohoto předpisu budou muset být například přepravní auta pro dlouhé cesty přes hranice povinně vybavena navigačním systémem, který umožní kontroly na cestách. Nová auta jej budou muset mít od roku 2007, starší o dva roky později. Auta také budou muset mít mechanickou ventilaci, teploměry s varovným systémem pro řidiče, aby zvířata nebyla v horku, a budou také muset mít lepší podmínky pro zajištění pitného režimu zvířat.
Česká republika neměla proti striktnějším podmínkám pro převoz námitek a podpořila je. Náměstek českého ministra zemědělství Miroslav Toman upřesnil, že pravidla nebudou tolik přísná a administrativně náročná pro farmáře, kteří zvířata přepravují do 65 kilometrů. Avšak třeba pro dlouhé přepravy koní budou v autech vyžadovány individuální příhrady. Zakázáno bude dlouhé cestování nezkrocených koní nad osm hodin; na kratší cesty budou pro ně existovat početní limity. Nový předpis zatím nijak nesnižuje dobu jednorázové maximální dopravy zvířat, což je mezi členskými státy kontroverzní téma. Počítá ale například s tím, že budou zpřesněna pravidla pro to, kdo je za stav zvířat zodpovědný. Nebudou to jen dopravní firmy, ale také společnosti v přístavech, na trzích, jatkách a farmách. Zavedena také budou zvláštní školení a certifikáty pro řidiče a zpřísněny budou rovněž přepravní plány. Bude také více kontrol.
Zcela zakázána bude přeprava některých mláďat nad 100 kilometrů a týden před porodem nebudou moci cestovat březí samice. Zákaz se bude týkat selat mladších tří týdnů, jehňat mladších týdne a telat mladších deseti dnů. Na dlouhé vzdálenosti nebudou moci cestovat hříbata mladší čtyř měsíců. Zákaz se bude týkat komerčního převozu koťat a štěňat mladších osm týdnů, pokud by měly cestovat bez matky. Evropská komise zatím stále neuspěla s návrhem, aby se snížila maximální doba jednorázové přepravy z dnešních 14 hodin na devět hodin. Radu ministrů čekají tyto debaty až někdy v budoucnu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down