12.09.2006 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministryně zemědělství se sešla s představiteli nevládních organizací

Ministryně zemědělství Milena Vicenová včera zahájila řadu schůzek s představiteli nevládních organizací v resortu. Cílem setkání se zástupci Agrární komory ČR a Zemědělským svazem ČR bylo seznámit se s jejich pohledem na stav resortu a na nejzávažnější problémy.

Agrární komora ČR požaduje od nové vlády, aby se zaměřila na nepotravinářské využití biomasy a zavedení biopaliv na trhu. K dalším tématům patřil rozpočet MZe ČR na rok 2007, plán rozvoje venkova na roky 2007 až 2013 a letošní žně. Nový kabinet by měl rozhodnout, zda stát podpoří biopaliva, která jsou dražší než benzin či nafta. Předcházející vláda Jiřího Paroubka totiž rozhodnutí o způsobu jejich zavedení na českém trhu pohonných hmot přenechala novému kabinetu. Biopaliva by se měla přidávat do pohonných hmot od roku 2007. Zemědělci si od zavedení biopaliv slibují posílení odbytu pro obilí, řepku či cukrovku. Ministerstvo zemědělství nyní větu o zaměření na nepotravinářské využití zemědělské produkce navrhuje do programového prohlášení nové vlády.
Požadavek Vicenové na zvýšení rozpočtu MZe na příští rok proti dosavadnímu agrární komora podle jejího prezidenta podporuje. Úřad má zatím proti původně požadovaným 28 miliardám korun přidělenou sumu 13,4 miliardy korun s tím, že dalších 6,05 miliardy je pro něj vyčleněno ve všeobecné pokladní správě. Nyní žádá o posílení rozpočtu o sedm miliard.
Komora dále podle Veleby Vicenovou seznámila se situací při žních. Po středeční komoditní radě jí chce předat návrh kompenzací pro farmáře, kteří byli při žních nejvíce poškozeni nepřízní počasí a část úrody museli zaorat.
Veleba kritizoval, že, na modernizaci zemědělství má jít v rámci programu rozvoje venkova 2007 až 2013 asi 1,1 miliardy ročně. Podle něj by tam měla směřovat dvojnásobná suma.
Podobnými tématy se Vicenová zabývala při schůzce se zástupci Zemědělského svazu. Podle jeho předsedy Miroslava Jirovského byly tématem rozhovoru rozpočet Mze, žně, národní dorovnání přímých plateb a také posílení zdrojů v operačním programu zemědělství pro letošní rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down