Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 procenta

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na lednové hodnotě 0,9 procenta. Ve svém rychlém odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. Po pěti měsících stabilního poklesu tak ceny v zemích platících eurem pokračují druhý měsíc v řadě v růstu. Zpráva obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v eurozóně, nikoli v celé Evropské unii.

Před rokem v únoru spotřebitelské ceny rostly výrazněji, míra inflace v eurozóně tehdy činila 1,2 procenta.

Inflaci podle dnešních údajů Eurostatu drželo v kladných hodnotách zejména další zpomalování poklesu cen energií. V únoru sice vykazovaly pokles o 1,7 procenta, ještě v lednu ale pokles činil 4,2 procenta a v prosinci více než sedm procent. Ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků vzrostly o 1,4 procenta, ceny služeb o 1,2 procenta a ceny průmyslového zboží o jedno procento. To je ve všech případech mírné zpomalení růstu proti lednu.

Mezi státy eurozóny v únoru nejvíce klesaly ceny v Řecku, kde činila deflace 1,9 procenta. Nejrychleji naopak rostly ceny v Nizozemsku (1,9 procenta) a pak v Německu (1,6 procenta).

Inflace přes návrat do kladných hodnot stále zůstává vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém výhledu držel těsně pod dvěma procenty. ECB loni podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down