10.05.2006 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mírní se mimořádná veterinární opatření

Dnešním dnem zrušila Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj zrušila všechna ochranná pásma. Od zítřejšího dne rozhodla Státní veterinární správa ČR o zmírnění mimořádných veterinárních opatření, která vyhlásila 14. února pro celé území ČR, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Změny po zmírnění veterinárních opatření charakterizoval mluvčí veterinární správy následovně. Svody drůbeže a ostatních ptáků chovaných v ČR se opět smějí konat.
Svody s mezinárodní účastí a účast drůbeže a ostatních ptáků chovatelů z ČR na svodech v zahraničí lze pořádat jen s písemným souhlasem místně příslušné krajské veterinární správy.
Jsou povolené soutěže poštovních holubů na území ČR i účast poštovních holubů chovatelů z ČR na soutěžích v zahraničí v případě, že lety nezačínají v rizikových oblastech nebo ve vytyčených pásmech ochrany a dozoru aviární influenzy.
Trvá určité omezení jedině pro chovatele podnikatele (i zoo), kteří chovají v jednom hospodářství současně hrabavou a vodní drůbež. Tyto ptáky nesmějí chovat ve volném výběhu. Společný chov může povolit místně příslušná krajská veterinární správa jedině za předpokladu, že krmivo a voda se těmto ptákům podává uvnitř haly nebo pod přístřeškem, který dostatečně odradí volně žijící ptáky a zabrání jejich kontaktu s krmivem a napáječkami.
Takto chovaní ptáci v zoo pak po 1. září 2006 musejí být v imunitě proti aviární influenze (tj. musejí být očkováni).
Ostatní chovatelé, kteří chovají drůbež nebo ostatní ptáky ve volném výběhu, musejí krmit a napájet uvnitř haly nebo pod přístřeškem.
Nadále pak platí pro chovatele podnikatele logická povinnost hlásit místně příslušné krajské veterinární správě jakoukoli významnou změnu zdravotního stavu chovaných ptáků – pokles příjmu potravy o více než 20 %, pokles snášky o více než pět procent po dobu delší než dva dny a úmrtnost vyšší než tři procenta týdně, vyjmenoval změny vyplývající ze zmírnění veterinárních opatření.
Zmírnění mimořádných veterinárních opatření je podle ústředního ředitele SVS ČR Milana Maleny logické, neboť byl zaznamenán příznivější vývoj nákazové situace v členských zemích Evropské unie a zároveň skončily jarní tahy ptactva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down