27.03.2007 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Místo blokády demonstrace

Zemědělci upustili od zamýšlené blokády hraničního přechodu s Rakouskem Dolní Dvořiště, která se měla uskutečnit v pondělí 26. března. Místo ní na jihočeské hranici pouze demonstrovali. Touto protestní akcí chtěli čeští farmáři upozornit na situaci chovatelů prasat, které ohrožují levné dovozy masa ze zahraničí.

O mírnější formě protestu podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby rozhodl krizový štáb na základě výsledků předchozího jednání, na němž se sešli zástupci ministerstva zemědělství, chovatelů prasat i zpracovatelů a obchodních řetězců.
Veleba přiblížil, že demonstrace začala v 11 hodin a zúčastnit se jí mělo kolem dvou stovek lidí, vyzbrojených transparenty. Byla připravena i technika, rozdávaly se letáky i uzeniny z domácí produkce. „Jde o výstražnou akci. Pokud řetězce, vláda a ministerstvo zemědělství nevezmou naše problémy a požadavky vážně, tak po sněmu Agrární komory ČR, který je koncem března, přistoupíme k jiným akcím,“ konstatoval prezident komory.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič toto rozhodnutí uvítal. „Jsem moc rád, že komora přistoupila k téhle věci takhle zodpovědně. Pokud k tomu přispělo naše jednání s obchodními řetězci, tak jsem rád dvojnásobně,“ prohlásil pro náš list. Už dříve totiž komoru žádal, aby formu protestu přizpůsobila tomu, že ČR chce mít s Rakouskem dlouhodobě dobré vztahy.
Podle ministra je jasné, že problém stále existuje budou se muset hledat cesty, jak uplatnit českou produkci na tuzemském trhu a jak stabilizovat jednotlivá odvětví, jakým je chov prasat, ale i chov skotu. „Tyto věci nemají jednoduchá řešení,a proto si myslím, že metoda kulatých stolů, kde se tyto věci projednávají jsou lepší než jakékoliv akce navenek,“ řekl Gandalovič. Ministr věří, že společné jednání iniciuje celou řadu bilaterálních diskusí.
„Po určitém období, kdy jsme si připadali jako kůl v plotě a nevěděli, jestli nám budou odcházet naši obchodní partneři k dodavatelům z ciziny, tak jsme se dostali tam, kam chtěli, a to k jednacímu stolu,“ řekl předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Podle něj budou obchodníci se zemědělci a zpracovateli dál o problematice dodávek masa jednat, což považuje za nejdůležitější závěr.
Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Helena Pískovská potvrdila, že nezbytné je vyjasňovat si některá nedorozumění a zaměřit se na to, co nás spojuje. „Nás obchodníky spojuje snaha dostat do obchodů kvalitní zboží za dobrou cenu,“ uvedla s tím, že záleží také na zákaznících, o jaké zboží projeví zájem.
V mnoha případech se spotřebitel orientuje hlavně podle ceny. „My se ale musíme snažit o to, aby bral v úvahu i všechny kvalitativní ukazatele. Jde i o důvěru, kterou má v potraviny vyprodukované na našem trhu, v kvalitu zpracování, která tady nepochybně je, a musí v tom být i ten kousíček toho srdce, že tu jíme to, co jsme tady vyprodukovali,“ řekl ministr.
Veleba připomněl, že komora připravuje propagační akci, pomocí které chce české spotřebitele zlákat k nákupu tuzemských potravin. „Akce se uskuteční, až na ni seženeme peníze,“ uvedl s tím, že bude stát kolem půl milionu korun. „Připravujeme návrh letáků, dáváme dohromady prospekty,“ přibližuje s tím, že tato akce by se mohla uskutečnit v létě.
Farmáři původně pohrozili blokádou hraničního přechodu s Rakouskem, a to kvůli rostoucímu dovozu vepřového masa do obchodních řetězců v České republice, které ohrožují konkurenceschopnost českých zemědělců. .Shodli se na ní minulé úterý na setkání chovatelů a producentů vepřového masa ve Větrném Jeníkově. Rakouskou hranici si zemědělci vybrali proto, že se odtud začal ve velkém dovážet vepřové maso obchodní řetězec Interspar. Tento řetězec nedávno totiž zrušil prodej českého masa ve více než polovině svých obchodů. Zahraniční vepřové maso prodávají také obchody Ahold nebo Tesco.
Předseda Svazu chovatelů prasat Čech a Moravy Jaroslav Hajda doplnil, že tuzemská produkce je stejně kvalitní jako dovozy. Česko se ale podle něj stává odbytištěm pro přebytky velkých cizích výrobců.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down