Místopředseda Evropské komise Timmermans oznámil, že se chce stát nizozemským premiérem

Místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans minulý týden oznámil, že se chce stát příštím nizozemským premiérem a že se v listopadu zúčastní předčasných parlamentních voleb. Předtím se bude ucházet o post lídra levicové koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice, uvedla agentura Reuters. Deník De Volkskrant dříve uvedl, že Timmermans kvůli tomu opustí funkci v unijní exekutivě, ale kdy se tak stane, zatím není jasné.

Timmermans, který je členem Strany práce, už o svém rozhodnutí informoval předsedkyni EK Ursulu von der Leyenovou, sdělil mluvčí komise. Zelená levice a PvdA se rozhodly spojit síly v předčasných volbách, které jsou naplánované na 22. listopadu, ve snaze zastavit pokles podpory levicových stran. Nyní jsou obě strany v opozici.

"Dnes ráno jsem Straně práce a Zelené levici řekl, že bych rád kandidoval do jejich čela v příštích volbách," řekl Timmermans ve čtvrtek nizozemské celostátní televizi. "Chci se stát premiérem, protože si myslím, že můžeme dělat politiku jinak než v posledních letech, že můžeme vytvořit spravedlivější společnost, ve které trh slouží lidem, a ne naopak," dodal.

Timmermans je oběma stranami považován za preferovaného kandidáta, uvedla agentura DPA. Konečné rozhodnutí o společném vedení kandidátky má padnout v srpnu. Očekává se, že Timmermans pak svůj post v Bruselu opustí a zapojí se do kampaně v Nizozemsku.

Mluvčí Evropské komise agentuře Reuters řekl, že Timmermansův odchod nemusí být okamžitý. "V této fázi zůstává kandidatura výkonného místopředsedy hypotetická, neboť je předmětem interního stranického procesu. Do ukončení tohoto procesu se nic nemění na jeho dostupnosti jakožto člena sboru (komisařů), ve své práci pokračuje," uvádí prohlášení.

Dvaašedesátiletý Timmermans má v unijní exekutivě na starosti takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. V Nizozemsku je známou osobností, neboť v letech 2012 až 2014 působil jako ministr zahraničí v jednom z předchozích kabinetů odstupujícího premiéra Marka Rutteho.

Před dvěma týdny v Nizozemsku padla vláda, když se koaliční strany nedohodly na změnách v azylovém a migračním systému. Rutte následně ohlásil, že po volbách skončí v politice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down