Mistrovství ČR v řezu vinné révy poprvé ovládly ženy

Mistrovství ČR v řezu vinné révy ve Valticích na Břeclavsku letos poprvé ovládly ženy. Vítězem 13. ročníku se stala Martina Klašková z Vinofruktu Dolní Dunajovice a ženy obsadily v kategorii Elite i druhou a třetí příčku, přestože ze 70 soutěžících jich bylo jen 16.

Na každého soutěžícího čekalo 25 keřů odrůdy rulandské bílé, které bylo třeba ořezat do 15 minut. "Limit byl proti předchozím letům o deset minut kratší, protože soutěžní vinice byla teprve šest let stará," uvedl Martin Chlad ze Svazu vinařů ČR. Odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících. Klašková se soutěže zúčastnila poprvé, vinohradnictví se věnuje deset let. "Přihlásily jsme se s kolegyní Helenou Palečkovou, která nakonec skončila druhá. Dali nás sem kolegové, asi jsme v podniku nejšikovnější," řekla s nadsázkou vítězka. Přestože dopoledne byl slabý mráz, při střihu prý ruce nemrzly.

Soutěž organizuje Svaz vinařů společně s podnikem BS Vinařské potřeby, hostitelem bylo letos vinařství Château Valtice - Vinné sklepy Valtice. Účast byla ze všech ročníků dosud největší. V juniorské kategorii zvítězil jednadvacetiletý Tomáš Osička z Vinařství Pavel Binder z Rakvic. Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down