Mistrovství ČR v řezu révy vinné vyhrál pedagog ze zahradnické školy v Rajhradu

Mistrem České republiky v řezu révy vinné se na dnešním 18. ročníku soutěže v Bzenci na Hodonínsku stal Jan Schoř, pedagog ze Střední školy zahradnické Rajhrad. Mezi ženami obhájila loňské prvenství Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec a mezi juniory zvítězil Lukáš Sasínek ze Střední vinařské školy Valtice. 

Soutěž se koná každý rok na jiném místě, letos ji hostilo vinařství Chateau Bzenec. Zúčastnilo se 73 soutěžících, kteří měli za úkol ostříhat 25 keřů révy vinné odrůdy Rulandské bílé vysazené v roce 2005. Na jejich ořezání mělo 58 soutěžících z kategorie Elite 15 minut a 15 soutěžících z kategorie Junior o pět minut více. "S ohledem na náročnost vinice, byly výkony soutěžících mimořádně vyrovnané. Naprostá většina pořezala všechny své vytyčené keře," uvedl Martin Chlad, prezident pořádajícího Svazu vinařů. Na pořádání spolupracuje i společnost BS vinařské potřeby. Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících. Za správné ořezání keře bylo možné získat pět bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Schořovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 124 bodů. Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala celostátní soutěž nejlepších řezačů révy. V roce 2021 se kvůli pandemii neuskutečnila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down