Mistrovství v řezu vinné révy se zúčastnilo více než sedmdesát soutěžících

Vítězem 15. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy se stal Tomáš Petržela z Vinařství Kovacs Novosedly. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami byla Simona Mančíková z Terezína. V kategorii Junior vyhrál Miroslav Vodák ze SVŠ Valtice. Vinařskou akci, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby, hostila letos společnost Zemědělské družstvo Sedlec. I přes větrné počasí se sešlo na vinohradu sedmdesát tři soutěžících, kteří se přijeli do Sedlece utkat v netradiční vinohradnické disciplíně.

„Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos jsme měli kompletně na plněnou kapacitu již před zahájením soutěže. Deset z nich byly ženy,“ řekl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže. Na každého soutěžícího z kategorie ELITE čekalo 25 keřů odrůdy rulandské šedé a na juniory 25 keřů odrůdy dornfelder. Na ořezání měli soutěžící časový limit 15 minut. „Počasí naštěstí navzdory předpovědím nezaskočilo řezače avizovanými dešťovými srážkami. Potrápil je ale silný studený vítr a hlavně deset let stará, bujná vinice,“ podotkl Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů ČR. Osmičlenná odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících. „Letos se podařilo ve stanoveném limitu ořezat všechny keře pouze necelé sedmdesátce procent soutěžících,“ dodal Chlad. Tomáši Petrželovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 120 bodů.
Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje a obce Sedlec.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down