11.04.2005 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladé při rozjezdu více podpořit

Podpora mladých zemědělců v začátcích jejich hospodaření by se měla zvýšit. Myslí si to drtivá většina našich čtenářů, kteří hlasovali v anketě týdeníku Zemědělec během měsíce února.

Pro zvýšení podpory mladým začínajícím zemědělcům se vyslovilo celých 89 procent účastníků ankety. „Vyplatí se to celé společnosti,“ odůvodnil svou kladnou odpověď například jeden ze čtenářů. Další si myslí, že zemědělství je potřeba omladit, ale bez podpory v začátcích se nikdo z mladých na tuto činnost nedá, přitom v budoucnu jich v tomto odvětví bude nedostatek. Vyšší podpora pro mladé lidi, kteří začínají hospodařit, by podle některých názorů zabránila vylidňování venkova a vedla také ke snížení nezaměstnanosti. Navíc bez výraznější podpory dnes ani nelze začít, je přesvědčen farmář z Hradce Králové. Bez významnější pomoci nelze konkurovat podnikům, které existují již padesát let, porovnává další z pisatelů.
„Začal jsem hospodařit v roce 1995 bez restitucí, tenkrát mi bylo osmnáct let. Vím, jak je těžké se v zemědělství udržet,“ svěřil se soukromý zemědělec z Jindřichohradecka. Čtenář z Mohelnice, který z možných odpovědí zaškrtl kolonku s „ano“, poznamenal, že dosavadní podpora je nedostatečná. „Začátek je nejtvrdší, úvěry neúnosné a mladý zemědělec má zpravidla malé děti a ženu na mateřské dovolené,“ uvedla ke své kladné odpovědi čtenářka z ekofarmy, která pravděpodobně popisuje vlastní situaci. Pisatel z Jaroměře si od vyšší podpory mladých začínajících zemědělců slibuje, že umožní lépe konkurovat vůči ostatním farmářům v Evropské unii. „Podpory mladých jsou zapotřebí, má to celá unie,“ argumentuje jeden z účastníků ankety. Je to investice do budoucích „zahradníků“ české krajiny, připojil ke svému „ano“ pro zvýšení podpor další z respondentů. „Když začínám, kdo mi půjčí? Odkud mám brát finance na stroje v samotných začátcích? Nechci je za dva roky, když už jsem se rozjel, ale právě pro to nejtěžší období. A to nikdo zřejmě doposud nepochopil,“ konstatuje začínající mladý zemědělec z Třince.
Pro zvýšení podpory se vyslovil také další z odpovídajících, ovšem s dovětkem, pokud nepůjde o přebírání zajetého hospodářství. Podle některých ohlasů je totiž třeba rozlišovat mezi mladými a začínajícími. „Pro mladé je 60 procent z operačního programu dostačující pomoc, takže těm není nutné podporu zvyšovat na rozdíl od začínajících zemědělců, kteří nepřebírají zavedenou fungující farmu, ale pouze půdu. Ti nedostanou od žádné banky úvěr, s tím mám vlastní zkušenost. Potřebovali by spíše rychlou dotaci nebo bezúročný úvěr alespoň s dvouletým odkladem na nákup osiv, hnojiv, nafty apod. Částka by se mohla odvíjet od výměry,“ uvítal by jeden z farmářů, který se dal na hospodaření.
Názor, že podpora mladých začínajících zemědělců by se neměla zvýšit, obhajují jeho zastánci kupříkladu tím, že pro všechny by měly být stejné podmínky, jinak jde o diskriminaci ostatních. Někdo si zase myslí, že nyní je pomoc dostačující, pokud zájemci využijí všechny nabízené formy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down