Mládek: Lesy ČR by měly další práce zadávat podle zákona o zakázkách

Ministr zemědělství Jan Mládek by podle vlastních slov chtěl, aby státní podnik Lesy ČR zadal další zakázky na práce v lesích podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Lesy ČR při nových výběrových řízeních podle této normy nepostupovaly, v čemž jim dalo za pravdu červencové stanovisko antimonopolního úřadu. Ten ale na základě stížnosti lesnických firem znovu řeší, zda se LČR mají zákona o zakázkách držet, či nikoli. Záležitostí se zabývá i Evropská komise.

„Já bych byl rád, aby do budoucna, ať už ÚOHS (antimonopolní úřad) se k tomu postaví jakkoli, Lesy prostě vydaly další zakázky podle zákona. To znamená, aby nevznikala žádná pochybnost o těch budoucích zakázkách, které budou vypisovány v tomto roce,“ uvedl Mládek. Dořešit podle něj zbývá zakázky minulé.
Lesy ČR loni podle dostupných informací nově přidělily práce zhruba na polovině ploch, jež obhospodařují. Do věci se totiž vložila koncem loňského roku i EK, podle níž nebyly při zadávání zakázek státním podnikem Lesy ČR se vší pravděpodobností dodrženy předpisy EU. Podle zdroje z komise jsou Lesy ČR smluvním partnerem ve smyslu příslušné směrnice EU a vztahují se na ně tudíž pravidla o veřejných zakázkách. Komise požádala české orgány o vyjádření. EK zahájí řízení pro porušení práva v případě, že by odpověď nebyla uspokojivá. První mezirosortní jednání o celé věci by se mělo konat ve čtvrtek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *