28.11.2005 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mládek navrhuje zvýhodnit neuspokojené restituenty v dražbách

Ministr zemědělství Jan Mládek uvažuje o zvýhodnění lidí s nevyřešenými restitučními nároky na pozemky, pokud o ně budou chtít po takzvané restituční tečce soutěžit v dražbách. Ministr to řekl v diskusním pořadu TV Nova Sedmička.

Konec restitucí by měl nastat k 31. prosinci, opoziční ODS se ale snaží o jejich prodloužení. Pozemkovému fondu (PF) zbývá ještě vypořádat nároky za zhruba dvě miliardy korun, což se podle stínového ministra financí ODS Vlastimila Tlustého týká asi sto tisíc lidí.
"Bude-li to jen trochu možné, navrhnu, aby ti, kteří vezmou svoje nároky a půjdou do soutěže o pozemky, jež fond prodává v dražbách, byli nadlepšeni nějakým koeficientem, který bych si dovedl představit někde v oblasti 1,5 až dvakrát více, než je jejich nárok v penězích," řekl Mládek.
Podle jeho slov by si mohl například restituent s nárokem 10.000 korun po Novém roce nechat vyplatit nárok v penězích, druhá možnost je soutěž PF, které by se mohl zúčastnit s výhodnější startovní pozicí. "Kdo by šel do soutěže, tak by to mohl uplatnit jako požadavek 15.000 nebo 20.000. To se mi jeví jako férové řešení a určité změkčení restituční tečky, kterou jinak považuji za žádoucí," uvedl Mládek. Dodal, že záměr má jeden problém. "Muselo by to být schváleno do konce roku jako pozměňovací návrh a nesmí to narazit na nějaký jiný zákon," řekl.
Mládek rovněž podle svých slov chce, aby stát získal kontrolu nad potravinářskou firmou Setuza a měl v ní alespoň jednapadesátiprocentní podíl. Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) byl minulý týden nucen převést svůj osmatřicetiprocentní podíl v Setuze na společnost Český olej, která tak jeden z největších potravinářských podniků v zemi ovládla. Mládek vidí dobrou vyjednávací pozici v pohledávce, kterou má stát za Setuzou, a nevyloučil možnost poslat firmu do konkurzu. "PGRLF má poměrně významnou pohledávku ve výši 4,1 miliardy korun za podnikem, jehož čisté jmění je někde mezi jednou až dvěma miliardami," řekl ministr.
Kvůli případu Setuzy bude podle Mládka ve věci podáno trestní oznámení. Další trestní oznámení zřejmě padnou i v kauze Pozemkového fondu, jenž v létě umožnil v takzvaném zvláštním režimu vydat půdu spekulantům. "Budou podána trestní oznámení pravděpodobně na minimálně některé členy výkonného výboru (PF) a možná i na členy prezidia, kteří se zúčastnili onoho hlasování a vytvořili podmínky pro ony skandální převody půdy," uvedl ministr s vysvětlením, že zatím není jasné, zda se trestní oznámení bude týkat převodů z tohoto období, nebo přímo konkrétních osob.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down