Mládek: Radikální reforma cukerního pořádku je přijatelná

Evropská komise navrhuje snížit ceny cukru o 39 procent a cukrovky o více než 42 procent. Tento návrh radikální reformy cukerního pořádku blokuje jedenáct zemí. Pro Českou republiku je podle ministra zemědělství Jana Mládka přijatelný. Komisařka Mariann Fischerová-Boelová věří, že definitivní rozhodnutí padne do 48 hodin. Během nich se budou snažit rozdíly v požadavcích některých zemí odstranit. Komisařka varovala, že bez podepsané reformy bude pozice na hongkongské schůzce WTO neudržitelná.

Připomínky všech 25 zemí zazněly po prvním kole debaty. Mládek uvedl, že problém s cukerní reformou mají země ze severu či jihu, kde je pěstování cukrovky drahé. Nedomnívá se, že by kvůli reformě zmizela výroba cukru z ČR.
Britské předsednictví dnes dalo najevo první ústupky. Například ceny mají klesat čtyři místo dvou let, dále odchod z trhu usnadní velkorysý restrukturalizační fond, financovaný samotným průmyslem. Britský návrh byl podle diplomatických zdrojů obecně přijat příznivěji než na minulých jednáních, líbil se i Francouzům. Současně však ke všem bodům zazněly připomínky: Nizozemci a Belgičané nesouhlasí s poklesem cen, naopak Dánové považují 39 procent za minimum, Finové, Rakušané a Belgičané by chtěli vyšší kompenzace pro pěstitele než jen 60 procent, Španělé žádají snížení cen až během pěti let. Spory se týkají i mechanismu ochrany trhu. Nejliberálněji prý vystupovali Slováci, odmítající navyšování kvót.
Ministr Mládek má obyvy, aby se při hledání kompromisu nerozmělnila podstata reformy, která by měla zajistit přežití evropského cukru i po přislíbeném otevření trhu pro padesátku nejchudších zemí světa v roce 2009. Ministr odhaduje, že rozhodovat o návrhu reformy by se mohlo ve středu večer, jeho slovenský kolega spíše počítá se čtvrtečním ránem.
K rozhodnutí tlačí EU skutečnost, že stávající režim v červenci vyprší a je potřeba, aby výrobci a pěstitelé věděli, na čem budou, jakož i prohra ve sporu o export cukru ve Světové obchodní organizaci; verdikt má unie uplatnit do konce května.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *