Mládek: Zisk Lesů ČR by měl v budoucnu vzrůst

Privatizace Lesů ČR se nepředpokládá. Očekává se však, že firma bude vytvářet zisk, který by měl do budoucna vzrůst, uvedl ministr zemědělství Jan Mládek. V loňském roce Lesy ČR podle předběžných výsledků zvedly hrubý zisk o 120 procent na 1,12 miliardy korun z předloňských 507 milionů korun. Nárůst podnik připisuje úpravě obchodní politiky, úspoře nákladů a restrukturalizaci.

Právě za změny v obchodní politice a novým tendrům na práce v lesích kritizuje řada lesnických firem vedení LČR od konce roku 2004. Tendry označují za neprůhledné a protiprávní. Lesy ČR takovou kritiku odmítají. Výběrovými řízeními se zabýval i Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který nyní ve správním řízení rozhodl, že se státní podnik má v budoucnu při výběru dodavatelů prací řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek. LČR se stanovisko úřadu nelíbí a zvažuje, že proti němu podá rozklad.
Podle názoru Mládka budou Lesy ČR zadávat podle zákona o veřejných zakázkách. To však ale neznamená, podotkl, že nepodají rozklad, protože jde také o zodpovědnost za vzniklou situaci.
Lesy ČR se dosud opíraly o stanovisko ÚOHS z loňského července, podle něhož zadavatelem veřejných zakázek podle příslušného zákona nejsou. Tendry se zabývá i Evropská komise.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *