Rozhovor s Pavlem Moulisem, prezidentem Společnosti mladých agrárníků ČR
Pro Evropskou unii jsou mladí zemědělci prioritou. Pociťují to tak i naši, zlepšují se jim podmínky po vstupu do EU?
Postavení mladých zemědělců upravuje nařízení rady č. 1257/1999, které vyjmenovává obecné nástroje na jejich podporu, ale jednotlivým státům přímo neukládá, aby je realizovaly. Nám se podařilo prosadit, že v rámci operačního programu existuje opatření, kde je už v samotném názvu podpora mladých začínajících zemědělců. Ti mají pětiprocentní dotační zvýhodnění oproti ostatním žadatelům a důležité jsou hlavně preference ve výběrových kritériích na úrovni 10 procent. Letošní objem podpory je ale přesto nižší než v předvstupním období. Mladí nedosáhnou na více peněz, byť se pro to naše organizace snažila udělat maximum. Byli jsme ochotni vypomoci s tvorbou projektů a také jsme jich několik desítek zpracovali.
Proč mladí nedokázali více využít této šance – přihlásilo se jich málo, nebo jejich projekty nebyly vybrané?
Očekávali jsme, že úspěšných bude více. Z celkových žádostí bylo šest procent od mladých začínajících zemědělců a 19 procent od mladých do 40 let. Na úspěšných projektech se mladí začínající podíleli 13 procenty a mladí 19 procenty. Je tedy vidět, že jejich určité zvýhodnění přineslo své ovoce. Přesto, podíl 32 procent mladých v rámci rozpočtu představuje 87 milionů korun podpory v absolutní hodnotě, což je méně než v minulých letech. Loni to bylo sto milionů a v předcházejících letech i více. Pod vlivem těchto okolností se proto zabýváme přípravou národní podpory mladých začínajících zemědělců. Mělo by jít o jednorázový startovací příspěvek a budeme se snažit, aby byl už v příštím roce.
S jednorázovou podporou na rozjezd počítá Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, který má začít fungovat od roku 2007. Znamená to, že se pak sjednotí podpora mladých, která je nyní v členských zemích rozdílná?
My při jednáních o budoucí pomoci mladým lobbujeme prostřednictvím naší evropské organizace CEJA a díky viceprezidentovi z ČR máme bezprostřední možnost věci ovlivňovat. CEJA přichází s balíčkem opatření, které by měly být zahrnuté v tomto fondu. Každý členský stát by musel uplatňovat určitý minimální standard podpor daných tímto balíčkem.
Co by měl zahrnovat?
Prakticky již existující nástroje a k tomu se více soustředit na poradenství a odbornou pomoc mladým začínajícím zemědělcům. Startovací platba na rozvoj podniku ve výši 40 tisíc eur, tedy asi 1,2 milionu korun, by neměla zůstat osamocená. Mělo by na ni navazovat zvýhodnění u investičních podpor.
I nadále bude unie ve zmíněném fondu uplatňovat předčasný odchod do důchodu, který ČR zatím nezavedla. Co tomu vaše organizace říká?
Jsme rozčarováni z toho, jak se přijetí zásadního dokumentu na podporu mladých zemědělců zdržuje. Doufáme, že se rozběhne alespoň hned od počátku příštího roku. Zaráží nás přitom reakce některých zájmových skupin, které tento program považují za ekonomický nesmysl. Zřejmě si neuvědomují, že jeho hlavním cílem je zlepšení věkové struktury. Program je napasovaný na podniky fyzických osob a nelze ho jinak přetvářet, když to unijní pravidla neumožňují. Připomíná mi to klasické české – soused má kozu, tak my budeme dělat všechno pro to, aby mu chcípla.
Podpora mladých je přes operační program a kdo ji bude chtít využít, musí od příštího roku přejít na podvojné účetnictví. Nezpůsobí to větší nedostupnost této výpomoci?
Spolu s Asociací soukromého zemědělství ČR (ASZ) jsme usilovali o změkčení přechodu na podvojné účetnictví, když už tato povinnost musí být. Považujeme za velký úspěch, že se podařilo vyřešit zdaňování zásob a rozložení daňové zátěže. A k přechodu na podvojné účetnictví uspořádáme semináře.
Mladí lidé bývají více pružní, jak se tedy srovnávají se změnami v dotacích?
Máme stejné problémy jako všichni ostatní zemědělci. Naše kancelář alespoň pomáhá členům zorientovat se ve velkém množství informací a zodpoví konkrétní dotazy.
Podpora diverzifikace činností, která je součástí operačního programu, se zatím mnoho nevyužívá. Neměli by právě mladí jít touto cestou?
Určitě a vidíme v tom velké šance. I z analýz Evropské komise vyplývá, že mladí jsou těmto příležitostem daleko více přístupní. Spolupracujeme s ASZ na dvou projektech, podporovaných v rámci poradenství z operačního programu. První se týká optimalizace hospodaření zemědělských podniků a druhý právě diverzifikace. Chceme lidem ukázat možnosti, ne jim něco vnucovat. Zájemcům vypomůžeme nejen se zpracováním žádosti a projektu, ale i při hledání vhodné nezemědělské činnosti. Chceme se zapojit také do projektu na efektivní využití informačních technologií, který připravuje Zemědělský svaz ČR.