27.04.2001 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčné pnutí ve sněmovně

Na mléčném trhu existuje napětí, přiznává ministerstvo zemědělství. Někteří poslanci však z tohoto stavu obviňují Fenclův úřad. Ten podle nich stimuluje zemědělce, aby vyráběli více mléka, pro které ale není na trhu uplatnění.

Sněmovní zemědělský výbor věnoval trhu s mlékem celé včerejší dopoledne. Nakonec se při hlasování shodl na tom, že systém regulace výroby mléka prostřednictvím kvót jeho výrobu nereguluje, ale naopak stimuluje. Výbor proto žádá ministerstvo zemědělství, aby intenzívně pracovalo na účinných programech ke zvýšení spotřeby mléka. Spolu s ministerstvem financí a celní správou má MZe, jak ho k tomu vyzvali poslanci, přijmout opatření proti nelegálním dovozům mléčných výrobků. Poslanci také doporučují přehodnotit kvalitativní parametry mléka pro minimální garantovanou cenu. Ministra Jana Fencla rovněž žádají, aby předložil rozklad dlouhodobého financování mléčné nadprodukce a také aby stanovil cílové ceny pro jednotlivé komodity. Zmíněné požadavky vůči MZe poslanci formulovali do šesti bodů usnesení, v drtivé většině navržených Stanislavem Němcem a Miloslavem Kučerou. Ministr Fencl, který měl poslance o situaci na trhu s mlékem informovat, se omluvil pro odjezd do zahraničí. Výbor však ve svém usnesení vyjádřil znepokojení nad opakovanou neúčastí ministra na svých jednáních.
Ekonomický náměstek Karel Venera, který ministra ve sněmovně zastupoval, napětí na trhu s mlékem nezastírá. Vedle podhodnoceného objemu přebytků, který však Státní zemědělský intervenční fond hodlá v krátké době řešit, přičítá nynější problémy o něco vyšší výrobě, ale i situaci kolem BSE a SLAK a zájmu významných zahraničních investorů o naše zpracovatelské kapacity. Poslance, kteří zhruba před rokem hledali mimořádné zdroje pro odčerpání vyšších přebytků másla z trhu, ředitel SZIF Jan Höck ujistil, že tentokrát fond peníze má.
„Mléko je strategická komodita a peníze na její export jsou důležité,“ prohlásil náměstek Venera. Stát se se politikou vyrábět 3,1 miliardy kg mléka ročně veřejně hlásí k nadprodukci. Na druhou stranu chce však postihovat ty, kteří překročí mléčnou kvótu, upozornil na jistý rozpor poslanec Stanislav Němec. Napadl také mechanismus přidělování kvót, kdy sami úředníci nabádali k porušování předpisů tím, že doporučovali stáhnout již podanou řádnou žádost a ucházet se o tzv. novou kvótu. „Nikdo nemusel složitě dokládat důvody, proč žádá o novou kvótu,“ tvrdí Němec. Nařčení z podvodů Höck odmítl.
Poslanci se snažili proniknout také do sporu mezi státem a Jihočeskými mlékárnami. „Zemědělská veřejnost ho vnímá velmi nepříznivě a spor by měl být co nejdříve vyřešen,“ řekl předseda zemědělského výboru Jaroslav Palas s tím, že výboru ale nepřísluší dávat verdikty či určovat řešení. Poslanci alespoň doporučili ministru Fenclovi, aby zvážil vyřešení problému cestou Rozhodčího soudu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down