29.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčné výrobky poprvé bez exportních subvencí

Bez jakýchkoli exportních subvencí zůstalo mléko a mléčné výrobky. Návrh Evropské komise na jejich likvidaci schválil v polovině června řídící výbor pro mléko. Stalo se tak poprvé od zavedení tohoto nástroje na podporu trhu. Loni přišel sektor o subvence na odsmetaněné sušené mléko, na počátku letošního roku zmizela podpora na vývoz neodtučněného sušeného mléka a mléka kondenzovaného. Nyní to postihlo také máslo a sýry.

Bez jakýchkoli exportních subvencí zůstalo mléko a mléčné výrobky. Návrh Evropské komise na jejich likvidaci schválil v polovině června řídící výbor pro mléko. Stalo se tak poprvé od zavedení tohoto nástroje na podporu trhu. Loni přišel sektor o subvence na odsmetaněné sušené mléko, na počátku letošního roku zmizela podpora na vývoz neodtučněného sušeného mléka a mléka kondenzovaného. Nyní to postihne také máslo a sýry. Evropská komise připomíná, že zčásti je důvodem probíhající reforma společné zemědělské politiky, ale hlavně jde o výsledek současné situace na světovém trhu. Světové ceny se šplhají vzhůru hlavně kvůli dlouhotrvajícímu suchu v Austrálii a zvyšující se poptávce v některých zemích Asie.
Evropské komise připomíná, že na počátku reformy společné zemědělské politiky dosahovala exportní refundace na 100 kg sušeného netučného (odsmetaněného) mléka 57 eur, pro sušené neodtučněné mléko 98 eur, pro máslo 178 eur a pro sýry 105 eur. Ceny mléčných výrobků na vnitřním trhu jsou dnes vyšší než před reformou. Pro netučné mléko představují dvojnásobek ceny intervenční a u másla jsou o 30 procent nad její úrovní. Na světovém trhu se ceny sušeného mléka dostaly nad 400 amerických dolarů za 100 kg, a ceny sýrů tuto úroveň dosahují. Na historicky vysoké hladině jsou ceny másla a stále rostou. Komise slíbila, že bude pokračovat v monitorování trhu a pokud to bude nezbytné, opět se k refundacím vrátí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down