Od začátku probíhajícího kvótového roku, tj. od loňského 1. dubna, dodali do 31. prosince producenti odběratelům 1,96 milionu tun mléka. Představuje to 75 procent z národní mléčné kvóty pro dodávky, která činí 2,613 milionu tun. O průběžném plnění kvóty informoval Státní zemědělský intervenční fond.
Ten také do konce ledna přijímal žádosti o zvýšení individuálních produkčních kvót, nebo o přidělení nového limitu mléka z rezervy, které se uskutečňuje dvakrát do roka – k 1. březnu a 1. říjnu. O jaké množství se producenti ucházejí, nebyl fond ke konci minulého týdne zatím schopen sdělit. „V současné době se žádosti kontrolují a přicházejí stále ty, které byly odeslány poštou. K tomu se zjištěné nedostatky se řeší se žadateli. Teprve až bude známý počet oprávněných žádostí, vypočítá se koeficient krácení. Možnosti rezervy jsou totiž vždy překročeny,“ odpověděla tisková mluvčí fondu Jitka Sluková. Dodala, že požadované množství bude známé přibližně v polovině února. Rezerva pro dodávky činí 25,8 milionu kilogramů mléka a pro přímý prodej 7,7 milionu kilogramů.
Ministerstvo zemědělství, jak nedávno uvedlo prostřednictvím mluvčího Martina Severy, předpokládá, že v tomto kvótovém roce Česká republika nepřekročí stanovený národní limit mléka pro dodávky. „Pro nově přistupující země se totiž počítá plnění pouze za období květen 2004 až březen 2005. „Proto nebudou uplatněny sankce za překročení individuálních kvót u jednotlivých producentů,“ oznámil Severa. Chovatelé přivítali písemné potvrzení ministerstva, že nikdo nebude postihován.
Připravuje se také možnost, jak převést nevyužívanou kvótu přímého prodeje na dodávkovou. O volnou kvótu na prodej ze dvora by zažádali jednotliví producenti, kteří by ji následně se svolením SZIF převedli na kvótu dodávkou.