Mlékárenského dne v Přibyslavi se zúčastní 22 mlékáren, ale i výrobci z farem

Letošního Mlékárenského dne se zúčastní 22 podniků. Vedle velkých mlékáren se v sobotu v Přibyslavi představí výrobci z farem zpracovávajících i kozí a ovčí mléko. Účast na ojedinělé přehlídce tak zřejmě při jeho pětadvacátém ročníku bude nejvyšší. Uvedl to přibyslavský starosta Martin Kamarád. Odborná komise už včera zhodnotila mléčné novinky, jichž bylo do soutěže přihlášeno šedesát, rovněž rekordní počet.

Soutěžní kategorie vyhrály mlékárny AGRO-LA z Jindřichova Hradce, AGRO - 2000 Invest z Městečka Trnávka, Tavírna sýrů Salix Bečváry a Statek Horní Dvorce.

Porotci vedení Jiřím Štětinou z pražské Vysoké školy chemicko-technologické posuzovali novinky ve čtyřech kategoriích. Všímali si jejich chutě a vůně, konzistence, ale také obalu a míry inovace. Každé kritérium má svoji váhu. Největší váhu má samozřejmě  chuť a vůně, řekl Štětina.

Jindřichohradecká AGRO-LA vyhrála se svým Jihočeským zákysem v kategorii mléčných výrobků a zakysaných nápojů. Tavírna sýrů Salix zvítězila s Kelímkem BIO mezi 19 soutěžícími čerstvými a tvarohovými sýry, tvarohy a pomazánkami. Sýr Provolone mlékárny z Městečka Trnávka byl nejlepší v kategorii přírodních zrajících sýrů. Mezi specialitami dostal nejlepší hodnocení ovčí archivní sýr mlékárny Statek Horní Dvorce. Při sobotní ochutnávce mlékárenských výrobků bude novinky mlékáren hodnotit také veřejnost.

Ochutnávka mléčných novinek bude kromě obvyklého radničního sklepení na dalších dvou místech ve městě – ve farní stodole a Starém špitále. Zahájena bude v sobotu v 8:45. Výsledky divácké soutěže o nejlepší expozici mléčných výrobků Přibyslavský krajáč budou vyhlášeny dvě hodiny po poledni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down