Mlékaři nesouhlasí s žalobou Evropské unie

Zpravodajské servery přinesly dnes informaci o tom, že Evropská unie žaluje Českou republiku kvůli označování výrobku „Pomazánkové máslo“. Českomoravský mlékárenský svaz a všichni výrobci tohoto unikátního českého produktu jsou tímto rozhodnutím Komise velice znepokojeni, nesouhlasí s ním a jsou připraveni obhajovat svou pozici i v soudním sporu. Uvedl to předseda tohoto svazu Jiří Kopáček.

Předseda svazu připomněl, že již několik let probíhá vyjednávání České republiky s Evropskou komisí o udělení výjimky pro označování tohoto produktu. Výjimku žádá Česká republika výlučně pro český trh s tím, že v případě vývozu do zahraničí jsou zcela respektovány požadavky jednotné unijní potravinářské legislativy.
Důvodem českého požadavku o udělení výjimky je především skutečnost, že se jedná o tradiční český produkt, u kterého je s jeho názvem český spotřebitel zcela identifikován a v žádném případě nedochází k záměně s tradičním máslem. Povědomí o tomto výrobku je již více než třicet let, kdy se tento produkt jako světová novinka začal v České republice vyrábět. Na výrobek, respektive jeho technologii bylo uděleno autorské osvědčení nejenom u nás, ale rovněž například v USA.
Dalším důležitým argumentem českých výrobců je i skutečnost, že v Evropské unii existují i jiné výjimky na výrobky, v jejichž názvu se vyskytuje termín „máslo“ a jejichž charakteristiky rovněž nesplňují požadavky na máslo (např. ve Španělsku).
Ve snaze prosadit a ospravedlnit české požadavky podali v srpnu letošního roku čeští výrobci rovněž žádost o registraci tohoto výrobku jako zaručené tradiční speciality, která je v Evropské unii udělována výrobkům se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi. „Pomazánkové máslo“ je podle jeho výrobců produktem, který taková kritéria splňuje.
Stanovisko českých výrobců „Pomazánkového másla“ je jednotné, konzistentní a čeští výrobci jsou přesvědčeni, že o své pozici v budoucnu Evropskou komisi přesvědčí, prohlásil Kopáček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *