20.04.2004 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékárna Kunín míří do Skandinávie

Po úspěchu na jihovýchodě Evropy, přesněji v Maďarsku a Rumunsku, zamíří výrobky z Mlékárny Kunín, a.s., na sever do Skandinávie. Mlékárenská společnost, která patří mezi největší zpracovatele mléka v ČR a současně k největším exportérům ve svém oboru, uzavřela smlouvu na dodávky mléčných rýží do Švédska. Novým zákazníkem na zcela novém trhu se stala švédská obchodní síť ICA, odnož dobře známého řetězce Ahold.

Síť ICA je se 40procentním podílem jedničkou mezi obchodníky na švédském trhu se spotřebním zbožím a potravinami. Mlékárna Kunín tomuto významnému odběrateli od dubna prodává měsíčně tři druhy mléčných rýží. Objem tohoto vývozu do konce letošního roku dosáhne minimálně 40 milionů korun.
„Předpokládáme, že se nám podaří konečnou hodnotu exportu do Švédska ještě zvýšit, protože pokračujeme v jednáních o plynulém růstu našich dodávek,“ vysvětlil obchodní ředitel Mlékárny Kunín Jiří Klos. Vedení mlékárny odhaduje, že už příští rok by finanční objem sjednaného obchodu mohl vzrůst na dvoj až trojnásobek.
Kontrakt se Švédy na vývoz hotové produkce je pro podnik se sídlem v Ostravě-Martinově strategickou záležitostí. Všem mlékárnám v tuzemsku totiž už za pouhých 14 dní skončí možnost výhodně exportovat sušené mléko a máslo. Vývoz těchto mlékárenských přebytků dosud z prostředků státního rozpočtu dotoval Státní zemědělský intervenční fond, tento typ státní subvence ale se vstupem ČR do Evropské unie zaniká a státní regulace přebytků mléka bude nahrazena volným trhem EU. Intervenční fond předpokládá, že přebytky na tuzemském trhu s mlékem ve srovnání s loňskem o šest procent vzrostou a budou na úrovni okolo 800 milionů litrů mléka. Mlékárny si s nimi budou muset už poradit samy.
„Pro nás to znamená, že zcela ukončíme produkci sušeného mléka a másla a nahradíme ji vývozem hotových výrobků. Nechceme být pro Evropskou unii levným výrobcem polotovarů. Hodláme se zapsat jako producent kvalitních mléčných výrobků,“ dodal obchodní ředitel J. Klos. Společnost splňuje veškerou legislativu pro export nejen do Skandinávie, ale i do všech ostatních zemí Unie. Kontrakty, podobné tomu švédskému, budou proto přibývat.
Mlékárna Kunín, a.s., už dříve získala solidní smlouvy na odběr svých tradičních produktů, jako jsou mléčné krupice a rýže, v Maďarsku a Rakousku. V první polovině března oznámila, že se stala exportérem do Rumunska. Na český trh dokázala mlékárna uvést během minulého roku ve své historii rekordní počet 18 novinek a inovací. Základní strategií firmy je soustředění produkce na rozhodující sortiment mléka, smetany, jogurtů a tvarohových dezertů. S touto strategií chce Mlékárna Kunín vstoupit v tomto roce, který je pro ní významným předělem v exportní politice, také na trhy Evropské unie.
Mlékárna Kunín loni vytvořila tržby v hodnotě 1,777 miliardy korun. Exportní zakázky se na nich podílely, podle zpřesněných výsledků, zhruba 190 miliony korun. Podíl exportu se tedy pohyboval na úrovni okolo deseti procent. Pro rok 2004 společnost předpokládá mírný nárůst tržeb a zřetelné zvýšení podílu vývozu, který by mohl vzrůst na bezmála 20 procent. Ve finančním vyjádření by mělo jít o přibližně 300 až 350 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down