16.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékárna Kunín zvýší výkup mléka

Ve struktuře vlastníků Mlékárny Kunín, jedné ze tří největších tuzemských mlékáren, nastaly nedávno změny a v souvislosti s nimi se změnily také statutární a výkonné orgány. O budoucnosti společnosti jsme hovořili se současným generálním ředitelem Mlékárny Kunín Vladimírem Jeřábkem a s místopředsedou představenstva společnosti Miroslavem Slowiaczekem.

Podle ředitele Jeřábka hodlá nové představenstvo především vytvořit takové předpoklady, aby Mlékárna Kunín zajistila stabilitu pro zemědělce v regionu, kde působí, a to zejména v období, kdy se bude Česká republiky přidružovat k EU a kdy lze očekávat silný tlak na zemědělce i zpracovatele. "Důležité je dát zemědělcům jistotu. Počítáme s nárůstem výkupu mléka ze současných 130 milionů litrů na 160 až 170 milionů litrů za rok. V souvislosti s tím dojde zřejmě k přeskupení dodavatelů v oblasti, takže nám začnou dodávat i ti, kteří dnes dodávají surovinu do jiných mlékáren. Naší snahou je, aby cena mléka, za kterou vykupujeme, byla v rámci ČR na velice solidní úrovni," řekl.
Společnost se zaměřuje především na produkci jogurtů, dezertů a mléka, přičemž v těchto výrobcích pokrývá 15 procent českého trhu. Podnik dále produkuje sýry, ochucené sladké rýže, smetany, kysané výrobky, pomazánkové a čerstvé máslo. Celkem vyrábí asi 70 produktů. "Z pohledu výrobního programu se chceme soustředit na výrobky s vyšší přidanou hodnotou, jako je například mléčná rýže nebo mléčná krupice, tedy výrobky které obstojí co do kvality i na evropském trhu," dodal Jeřábek s tím, že asi 56 procent produkce společnost realizuje prostřednictvím obchodních řetězců, zbytek rozváží sami do obchodů po celé Moravě a části východních Čech. Mlékárna Kunín má povolení vyvážet svoji produkci do EU, ale export, zejména máslo a sušené odstředěné mléko, zatím míří hlavně na Slovensko. Společnost vznikla 1. května 1992 vyčleněním ze státního podniku Beskydské mlékárny.a v současné době zaměstnává 385 pracovníků.
Jak řekl Miroslav Slowiaczek, v prosinci loňského roku spojili své podíly hlavní akcionáři společnosti Mlékárna Kunín a vložili je do Moravskoslezských mlékáren. Tato společnost tak získala majoritní, asi 67procentní podíl v Mlékárně Kunín. "Tato mlékárna jako jedna z mála zůstala v rukou zemědělců a ti samozřejmě chtějí mít zajištěn stálý odbyt. Navíc na severní Moravě značně vzrostla užitkovost skotu, takže je řada dodavatelů, kteří přivítají zvýšení nákupu mléka. Mlékárna Kunín ukončila předloňské hospodaření se ztrátou něco přes 43,8 milionu korun při obratu asi 1,9 miliardy korun. Loňské výnosy činily dvě miliardy korun, přičemž společnost již vykázala zisk podle neauditovaných údajů kolem 40 miliónů korun. Od roku 1999 splňuje společnost podmínky normy ISO 9001, má zaveden systém kritických bodů HCCP a v současné době se pracuje na systému ISO 14000, který umožní podniku získat certifikát o ekologicky šetrné výrobě," uvedl Slowiaczek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down