Mlékárna Olma je třetím největším zpracovatelem mléka v ČR

Olomoucká mlékárenská firma Olma, která zahájila provoz 17. prosince 1970, je v současnosti třetím největším zpracovatelem mléka v České republice. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy, která patří do holdingu Agrofert, jsou u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty.

Základní kámen mlékárny byl položen v dubnu 1967, výroba se rozjela o tři roky později. V roce 1988 byla v podniku zavedena, jako prvním v České republice, výroba trvanlivého mléka s výkonem 6000 litrů za hodinu. Až do roku 1993 byla Olma jedním z devíti závodů Severomoravských mlékáren národního podniku Ostrava - Martinov. V roce 1994 se privatizací stala akciovou společností. Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2008, kdy kapitálově vstoupila do firmy Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci.
Mezi hlavní odběratele Olmy dlouhodobě patří obchodní řetězce. Olomoucká mlékárna v posledních letech masivně investuje, od roku 2011 s pomocí evropských dotací připravila investiční projekty bezmála za 600 milionů korun. Dotace pokryjí takřka polovinu nákladů na modernizaci výrobních technologií Olmy.
V loňském roce Olma meziročně zvýšila tržby o zhruba 100 milionů korun na 3,526 miliardy korun. Zisk olomoucké mlékárny vzrostl o 42 procent na 190,3 milionu korun ze 134 milionů korun v roce 2018. Olma loni zaměstnávala v průměru 463 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down