19.06.2008 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékárna se ziskem

Olomoucká mlékárna Olma použije svůj loňský čistý zisk po přídělech do rezervního a sociálního fondu na úhradu ztráty z let minulých. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti. Druhý nejvýznamnější tuzemský výrobce mléčných výrobků loni vykázal zisk 25,6 milionu korun, v roce 2006 skončilo jeho hospodaření po šesti ziskových letech ztrátou 75,8 milionu korun.

Olmě se loni podařilo navýšit i tržby za prodej vlastních výrobků a služeb. Zvedly se na 4,57 miliardy korun ze 3,97 miliardy korun v roce 2006. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Olmy Jiřího Gavendy mlékárna utržila více díky růstu cen mléčných výrobků a navýšení výroby. "Výrazně se projevila specializace výrobní kapacity v Zábřehu na čerstvá mléka a smetany, která umožnila odlehčení při výrobě zakysaných výrobků a nápojů v provozu v Olomouci," řekl akcionářům generální ředitel Olmy.
První část provozu v Zábřehu koupila mlékárna v roce 2003. Druhou si pořídila předloni, kdy zahájila rozsáhlou modernizaci závodu. Celková investice do jeho úprav dosáhla zhruba 100 milionů korun.
Olma loni vykoupila od dodavatelů 284,4 milionu litrů mléka, což je o 10,8 procenta více než o rok dříve. Z výrobního sortimentu zvedla produkci konzumního mléka, smetany, jogurtů, zakysaných výrobků, tvarohu a sušených výrobků. Naopak trvanlivého mléka, pudinků, másla a tuků mlékárna loni vyrobila meziročně méně.
Podle dřívějších informací tisku se o Olmu zajímá investiční firma M. L. Moran, která by chtěla mlékárnu ovládnout prostřednictvím společnosti Milkagro, majoritního vlastníka Olmy. "Mohu potvrdit, že zájemci o Olmu jsou, protože je lukrativním zbožím. Akcionáři naší společnosti ale před nedávnem rozhodli, že své podíly nebudou prodávat. Naopak chtějí svoji pozici v Olmě posílit," řekl dnes ČTK předseda představenstva Milkagra Miroslav Cvek.
Firma Milkagro, které nyní patří téměř 51 procent akcií mlékárny, by letos měla podle něj koupit podíl druhého nejvýznamnějšího akcionáře Olmy, společnosti Eligo. Milkargo by díky transakci vlastnilo téměř 100 procent akcií Olmy. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down