Mlékárna v Plané zrychlila příjem mléka o 50 procent

Společnost Madeta zmodernizovala v Plané nad Lužnicí na Táborsku příjem mléka, jehož rychlost se tak zvýšila o 50 procent. Změna je součástí letošní investice za 150 milionů korun, kdy největší zpracovatel mléka v Česku staví v Plané novou halu, kde bude tavírna sýrů. Řekla to mluvčí Madety Marta Faktorová. Příští rok by se do Plané, kde firma funguje od roku 1968, měl přestěhovat celý provoz z Řípce u Veselí nad Lužnicí.

Příjem mléka, jehož denní objem se v Plané pohybuje kolem 400 tisíc litrů, je nyní zastřešený a plně automatizovaný,  protože má výkonnější čerpadla a chlazení. Práce trvaly téměř deset měsíců. Podle mluvčí bylo třeba příjem mléka zastřešit, takže je teď komfortnější pro všechny, a předělat zázemí včetně sklepení, které bylo v havarijním stavu. Zároveň byl vyměněn řídicí systém. „Stavba byla hodně složitá, protože pod nově zastřešeným příjmem mléka je kvůli statice velká část udělaná jako betonová deska a pod ní takzvaný energetický kanál s potrubními rozvody, ke kterým je nyní možné dostat se v případě opravy zevnitř,“ řekl ředitel závodu Planá David Fajfr. Nejdřív vznikla nová část sklepů, kam se provizorně přestěhovala technologie. Pak byla opravena stará část budovy a technologie se vrátily, přičemž místo starých přepojovacích desek jsou zde automatické ventily. Nové jsou i šatny, sprchy a odpočinková místnost s kuchyňkou.

Madeta zpracuje 950 tisíc litrů mléka denně. Má pět závodů – v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Pelhřimově, Plané nad Lužnicí a Řípci. Firma zaměstnává 1500 lidí, obrat v roce 2015 činil 5,5 miliardy korun, zisk po zdanění 168 milionů. Čísla za loňský rok společnost zatím nezveřejnila. Madeta má asi 680 dodavatelů mléka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *