No ACF gallery field data found

Mlékárna vyhodnotila nejlepší dodavatele

Polabské mlékárny v rámci svého tradičního setkání s dodavateli vyhodnotily v soutěži O nejlepší stádo a dojnici nejúspěšnější producenty. Mezi konvenčními dodavateli zvítězilo Zemědělské družstvo Čechtice. Jeho nejlepší dojnice dodala 20 065 kilogramů mléka o 3,55 procenta tuku a 3,17 procenta bílkoviny. Tento podnik obsadil rovněž druhé a třetí místo a odnesl si i vítězství v kategorii stád mezi konvenčními dodavateli mléka. Průměrná užitkovost dosáhla 12 208 kilogramů mléka s 3,81 procenta tuku a 3,41 procenta bílkovin.  

Nejlepší stádo mezi biododavateli chová přitom Zdeňka Kratochvílová, jeho průměrná užitkovost byla 8062 kilogramů mléka při tučnosti 3,95 procenta a obsahem bílkoviny 3,45 procenta. Tato chovatelka má také nejlepší dojnici, chovanou v režimu ekologického zemědělství. Její užitkovost dosáhla 13 286 kilogramu mléka při tučnosti 3,76 procenta a bílkovině 3,3 procenta. Se svými dojnicemi obsadila i druhé a třetí místo. V roce 2021 dosáhli nejnižší hodnotu celkových počtů mikroorganismů v nakupovaném mléce, a to osm tisíc CPM na mililitr, přičemž republikový průměr byl 24 tisíc. V kategorii dodavatelů do 2000 litr mléka je dlouholetým vítězem Eva Semecká, jejíž dodávky mléka vykázaly roční průměrnou hodnotu 6500 CPM. V kategorii dodavatelů zvítězila společnost Rýcholka s průměrnou hodnotou 5570 CPM byla nejlepší nejen mezi konvenčními dodavateli, ale i mezi všemi dodavateli Polabských mlékáren. V kategorii dodavatelů biomléka obsadilo první místo hospodářské družstvo Krakonošův ranč, jehož roční průměr CPM byl 5,6 tisíce. V minulém roce však došlo k určitému zhoršení hodnoty somatických buněk (SB) v nakupovaném mléce. Zatímco v roce 2020 činila 211 tisíc na mililitr, vloni to bylo 217 tisíc. Již tradiční prvenství si opět odnesla Eva Semecká s dodávkami v průměru s 127 tisíci SB. Vítězem mezi velkými dodavateli byl Karel Skutil s průměrnou hodnotou 130 tisíc SB. V kategorii bio dodavatelů byla nejlepší společnost Ústav pro strukturální politiku v zemědělství, farma Chlumek. S průměrnou hodnotou 85 tisíc SB byla nejlepší i mezi všemi dodavateli Polabských mlékáren, které začaly v roce 2014 oceňovat i nejkvalitnější mléko Q třídou. Vloni bylo počet těchto dodavatelů již šest.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down