Mlékárně Olma loni vzrostl zisk na 206,9 mil. Kč

Mlékárna Olma v loňském roce zvýšila zisk o devět procent na 206,9 milionu korun ze 190,3 milionu korun v roce 2019. Tržby Olmy meziročně vzrostly o 101 milionů korun na 3,627 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Olmy, která patří mezi největší zpracovatele mléka v České republice a spadá do koncernu Agrofert.

"Společnost v roce 2020 upevnila pozici jedničky na trhu s čerstvým mlékem a potvrdila pozici lídra na trhu v segmentu jogurtů a ostatních zakysaných výrobků a dezertů," uvedl ve výroční zprávě místopředseda Olmy Martin Krystián, podle kterého k nárůstu tržeb loni přispěl i vyšší odbyt sušených mléčných výrobků v závěru roku.
Nákupní cena syrového kravského mléka loni podle Krystiána po mnoha letech meziročně mírně klesla a vrátila se na úroveň roku 2019. "Společnost nakoupila zhruba o 1,7 procenta více suroviny než v roce předchozím," podotkl Krystián, podle kterého průměrná cena litru mléka loni činila 8,54 koruny a byla čtvrtý rok po sobě vyšší než 8,5 koruny. "Vývoj ceny mléka v ČR byl tak obdobný jako v Evropě," dodal.
Olma se loni potýkala se stagnací cen másla. "Souviselo to především s dovozem přebytků másla do ČR z okolích států za ceny, které nelze v mnohých případech ekonomicky realizovat při výrobě ze suroviny od tuzemských farmářů," upozornil Krystián. Trh se sušeným mlékem byl loni podle Krystiána stabilizovaný, kvůli nástupu pandemie koronaviru zaznamenali útlum pouze v prvním pololetí. V létě se situace zlepšila.
Olma v posledních letech masivně investuje. Mlékárna od roku 2011 s pomocí evropských dotací připravila investiční projekty bezmála za 600 milionů korun. Dotace pokryjí takřka polovinu nákladů na modernizaci výrobních technologií Olmy. "Společnost dokončila v roce 2020 vývoj tvarohových dezertů, jogurtů se sníženým obsahem cukru a nových typů pudingových dezertů," podotkl Krystián.
Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do firmy Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma loni zaměstnávala v průměru 467 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down