08.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékárny nepoškodil vstup ČR do unie

České mlékárny nepocítily se vstupem ČR do EU žádné potíže. Nekonal se kolaps, který někteří předpokládali. Naopak odpadly bariéry při vývozu mlékárenských výrobků a roste domácí spotřeba, hodnotí pozitivně situaci na trhu mléka předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Nepotvrdila se obava, že domácí trh po vstupu do unie zaplaví výrobky z nových mlékáren v příhraničí. Čeští zpracovatelé naopak narážejí na to, že jim tyto podniky odebírají část suroviny. Například jihočeští zemědělci denně vyváží 70 000 litrů mléka do Německa, protože se nedohodli na ceně s tuzemskou Madetou. Mlékárny v Česku do srpna vykoupily o necelá dvě procenta mléka méně než loni. Nyní se ale dodávky zvyšují, sdělil Němec.
Od května se do unie začala vyvážet třeba česká smetana. Za první dva měsíce po vstupu to bylo více než 4000 tun. Vyváží se hlavně do Německa, Belgie nebo Itálie. Výroba jogurtů se zvedla asi o pět procent. Po vstupu do unie klesl jejich dovoz zejména z Německa. Mírně roste i produkce tvarohů a přírodních sýrů. Naopak méně se vyrábí máslo, které zůstávalo ve skladech, protože tuk se zpracuje do smetan.
Dále Němec poukázal na to, že západoevropští výrobci se slučují do silných nadnárodních společností. A to české zpracovatele dříve nebo později nemine, soudí. Loni v Česku fungovalo přes 70 mlékáren, v provozu jich zůstalo kolem 65 a jejich počet zřejmě bude ještě klesat, odhadl. Před vstupem do unie musely podniky výrazně investovat, aby vyhověly hygienickým a veterinárním požadavkům. To odčerpávalo jejich zisky. Mlékárny se s tím sice vyrovnaly, ale to ještě neznamená rozmach, ale to, že mohou pokračovat dál, uvedl.
Němec připomněl, že za všechny výrobky letos trží mlékárny více. Podobně se ale zvyšuje i farmářská cena mléka. Proti loňskému prosinci stoupla o 20 haléřů a farmáři nyní dostávají za litr kolem osmi korun. Podle ředitelky havlíčkobrodské agrární komory Marie Brodinové ale tato cena pokryje jen výrobní náklady. Do konce letošního roku by se podle ní měla zvednout až na 8,50 Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down