17.01.2005 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékařská družstva bez dotací

Kravské mléko není na seznamu komodit, jejichž společný odbyt je podporován v rámci nového dotačního programu. Odbytová uskupení založená vloni po 1. květnu se o podporu upravenou vládním nařízením č. 655/2004 Sb. mohou hlásit od minulého týdne.

Nezařazení mlékařských družstev mezi organizace, které se mohou o tyto dotace ucházet, si ředitel Zemědělského svazu ČR Jiří Burdych vysvětluje jako součást soustředěného tlaku proti nim. „Nikde v Evropské unii nejsou skupiny výrobců obchodující mlékem vyloučeny z podpory. Stali jsme se tak raritou,“ řekl.
Jak toto rozhodnutí vysvětluje ministerstvo zemědělství? „Skupiny producentů mléka není možné dotovat kvůli tomu, že tato komodita spadá do režimů podpor v rámci společné organizace trhu,“ sdělil Hugo Roldán z odboru komunikace. Odvolává se rovněž na Horizontální plán rozvoje venkova schválený českou vládou, který nepočítá s podporou odbytových organizací pro ty komodity, jejichž společný odbyt upravují zvláštní předpisy unie. „Zemědělské komodity byly do programu k zakládání skupin výrobců zařazeny na základě požadavků gestorů jednotlivých komodit v rámci příslušného úseku MZe. A v tomto výčtu nebylo kravské mléko,“ doplnil Roldán další důvod.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down