23.04.2001 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléko za 8,50 bude v polovině roku

Na hlavu odbytového družstva Mlecoop, jemuž někteří bezmezně věří, se ale vznáší i nemálo kritiky. Jedni jej osočují z nedostatečné průraznosti, odpůrci společného odbytu se vysmívají jeho chabým úspěchům, někteří mlékaři jej bojkotují. Co se Mlecoopu od začátku roku podařilo a nepodařilo, hodnotí předseda představenstva Zdeněk Houška.

Považujete stále za reálné prosadit v letošním roce nákupní cenu 8,50 koruny za litr?
S touto cenou, která po dohodě Agrární komory, Svazu zemědělských družstev a společností s představenstvem Mlecoopu vzešla z mlékařského fóra, jsme se zpracovateli začali vyjednávat na přelomu roku. Po prvním kole jednání jsme museli uznat, že cena 8,50 koruny nebude pro mlékárny a obchodní řetězce stravitelná. Proto jsme ustoupili a snažíme se o postupné zvyšování. Původně vyřčenou cenu jsme nikdy nezpochybnili a měli bychom k ní dospět v polovině letošního roku.
Jak tedy cena narůstá?
V lednu byla průměrná realizační cena Mlecoopu 7,76 koruny za litr, zatímco průměr republiky činil 7,67 koruny. Obdobně v únoru, kdy jsme prodávali v průměru za 7,75 koruny. Významně ale naši cenu snižovalo se 7,57 Kč/l mlékařské družstvo Jih dodávající do Jihočeských mlékáren. Jeho prostřednictvím se prodalo v únoru 25 milionů litrů ze 73 milionů, které Mlecoop v tomto měsíci zobchodoval. V březnu šlo přes Mlecoop už 82,5 milionu litrů za průměrnou cenu 7,75 korun a opět ji snižovaly Jihočeské mlékárny s průměrem 7,53 korun. Naproti tomu třeba východočeská divize prodala 7,5 milionu litrů za průměrných 7,90 koruny. Potvrzuje se, že nákupní cena přes osm korun není nedostižná. Z 28 mlékáren, kam dodáváme, ji platí zatím čtyři, jedna dokonce dává přes 8,15 koruny.
Jsou to zřejmě mlékárny, které od vás chtějí více mléka?
Dá se to tak říci. Zájem o mléko projevují Nutricia, Hlinsko, Čejetičky, Nový Bydžov, Velké Meziříčí a Alimpex. Všichni garantují splatnost do 30 dnů, což je naší podmínkou. Ale u Alimpexu po dosavadních jednáních nejsme přesvědčeni, že tomu tak skutečně bude, proto jsme se nedohodli.
Mlékárna Hlinsko dostala za loňský rok téměř pětimilionovou pokutu, protože nedodržovala minimální cenu. Letos je vše v pořádku?
Je to jedna z mlékáren, která od nás nakoupila mléko, má zájem o další a její ceny jsou na vyšší úrovni.
Při uzavírání smlouvy jste ale u některých zpracovatelů narazili...
Nemáme smlouvu s Jihočeskými mlékárnami (JčM) ani s Danone, kam přesto dodáváme přes tři miliony litrů. Také u některých menších mlékáren jsme se zatím nedohodli.
Na čem vázne podpis smlouvy s Danone?
Podle mého názoru je v tom společná obchodní strategie s JčM.
Generální ředitel JčM tvrdí, že nižší cenu za první čtvrtletí dorovnal. Prý vám nejde ani tak o cenu, jako o další záměry. Můžete to komentovat?
Ani po dorovnání se cena JčM nedostane na průměr republiky, natož Mlecoopu. Vždycky jsme s ředitelem Teplým jednali přímo a čestně, byli jsme připraveni na konstruktivní jednání. Možná má na mysli akcie mlékárny, které drží PGRLF, a o něž mají zájem mlékařská družstva Jih a Střed nebo třeba i někdo jiný. Pokud by byl prodej těchto akcií na pořadu dne, měli by na ně mít právo podle mého názoru jihočeští zemědělci, popřípadě část dodavatelů ze středních Čech.
Na smlouvu s Mlecoopem ale JčM nepřistoupí, jak tento vztah chcete řešit?
Uvědomujeme si, že jde o velký objem mléka, kolem 30 milionů litrů měsíčně, které nikdo v celé republice není schopen zpracovat. Mohu ale jen zopakovat, že představenstva mlékařských družstev Jih a Střed budou ctít smlouvu uzavřenou s Mlecoopem. Tudíž já mohu vyjednávat jedině za Mlecoop a ne za jihočeské mlékařské družstvo. Musíme se pokusit dojednat optimální kupní smlouvu včetně optimální ceny, protože tento stav je neúnosný.
Máte jako obchodní organizace vytvořené administrativní zázemí k provádění plateb, nebo připouštíte jisté mezery?
Mezery máme, ale od 1. ledna, kdy jsme začali centrálně obchodovat, se nevyskytly zásadní problémy. Nestalo se, že bychom zemědělcům zadrželi peníze. Vnitřní problémy máme, pracujeme na nich - všechno má svůj vývoj.
Mění se nějak počet vašich členů?
Je stabilní. Nově jsme přijali Odbytové obchodní družstvo se sídlem v Potvorově ze západních Čech, kde jsme dosud žádné kontakty neměli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down