27.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mletá sladká paprika stažena z oběhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stáhnout z oběhu celou zásilku práškové papriky, protože podle hlášení v Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) obsahovala nepovolené barvivo bixin. Koření, pocházející z Peru, bylo do České republiky dovezeno z Nizozemska. Ze 3000 kilogramů bylo ještě před uvedením do obchodů staženo a odesláno zpět 425 kg, zbylých 2575 kilogramů bylo určeno pro běloruský trh. Přestože Bělorusko není jako nečlen EU dosud zapojeno do systému rychlého varování, informaci o kontaminované zásilce dostane přímo z Bruselu, informovala mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

Přírodní barvivo bixin je sice povoleno používat k barvení některých potravin, například margarínů nebo vybraných sýrů, ne však k barvení koření. Evropská komise navíc letos v květnu nařídila zpřísnění kontrol celé řady nepovolených barviv v koření a bixin je jedním z nich.
Národním kontaktním místem (NKM) Systému rychlého varování prošlo od začátku roku 54 notifikací, které se týkaly České republiky. Dvacet devět z nich přišlo z centrály systému v Bruselu. I když 23 z nich bylo klasifikováno jako alert notifikace (varování), která znamená nejvyšší stupeň rizika pro zdraví lidí, v žádném z případů nedošlo k vážnému ohrožení spotřebitele. Příkladem může být zásilka dětské výživy z Itálie, která obsahovala patulin, ale v ČR se vůbec nedostala do oběhu nebo pektinové želé s ovocnou příchutí obsahující přídatnou látku erytrozin, kterou není povoleno do želé přidávat. Z Brazílie se zásilka dostala přes ČR na Slovensko a českého spotřebitele se nijak nedotkla. Velká část hlášení se týkala obsahu nepovolených barviv, která se však v kontaminovaných potravinách vyskytovala v tak nízké koncentraci, že nemohla nikoho vážně ohrozit, sdělila Kolejková.
NKM letos do sytému zatím odeslalo 25 hlášení, která se v naprosté většině týkala zjištění při běžných kontrolách: opět nejčastěji to byla nepovolená barviva v některých druzích potravin, aflatoxiny v pistáciích, nadlimitní množství některých konzervačních látek v potravinách nebo malachitová zeleň v rybách. Prostřednictvím orgánů ochrany veřejného zdraví bylo odesláno i několik hlášení o nálezu čínských skleniček, z jejichž dekoru se uvolňovaly těžké kovy.
Letos podle Kolejkové výrazně ubylo hlášení, která pocházela z kontrol dovezených potravin. Potvrdil se tak předpoklad, že těsně po vstupu do EU budou především dovozci ze třetích zemí zkoušet propustnost našich vnějších hranic. Vloni tak bylo odmítnuto a přímo ze vstupního bodu v Rudné u Prahy odesláno zpět 27 zásilek potravin. Dovozci se tak přesvědčili, že se do EU přes naši republiku tak snadno nedostanou. V letošním roce byly dosud odmítnuty a notifikovány v RASFF pouze tři zásilky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down