Množství pesticidů využívaných v zemědělství kleslo

Množství pesticidů využívaných v zemědělství loni opět kleslo. V tomto trendu chce letos ministerstvo zemědělství pokračovat. Plánuje také uvést do praxe nový zákon o rostlinolékařské péči a podpořit biologickou ochranu rostlin. Uvádí se to v informaci o plnění Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice 2015, kterou předložil vládě ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Národní akční plán na snížení pesticidů se nám daří naplňovat. Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin v posledních letech klesá. V roce 2015 to bylo méně o 408 tun, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 3,2 procenta, ve srovnání s rokem 2012 je to snížení dokonce o 7,9 procenta. To vede k zlepšování ochrany zdraví, vod a přírody. Letos se také více zaměříme na podporu biologické ochrany rostlin,“ řekl Jurečka. Národní akční plán je soubor opatření ke snížení nepříznivého vlivu přípravků na ochranu rostlin na zdraví lidí a životní prostředí v České republice.

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona o rostlinolékařské péči, která minimalizuje rizika pro zdraví při aplikaci přípravků v místech, kam často chodí veřejnost. Novela nařizuje zákaz používat některé přípravky na ochranu rostlin do vzdálenosti 20 metrů od domů nebo zahrádek. Za porušení pravidel při dovozu chemických látek ze zahraničí a také za používání nelegálních přípravků se zvyšují postihy z jednoho milionu na tři miliony korun.

V roce 2015 zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na svých stránkách dál aktualizovali Rostlinolékařský portál, který soustřeďuje data a informace důležité pro rozhodování zemědělců, jaký přípravek je pro jejich pole nebo sady účinný a zároveň ekologicky příznivý. Inspektoři ÚKZÚZ loni provedli 1608 kontrol používání přípravků na ochranu rostlin, z toho v 16 případech odhalili závady.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down